PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 17 czerwca 2019 roku
Wesoły autobus jedzie na Rajd Koguta. Są jeszcze miejsca --- Po osiedlu chodził żółw... --- W Oławie będzie można zdać prawo jazdy! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 14 stycznia 2016

MOJA ABBA Z TEATREM CAPITOL

img

Teatr Muzyczny Capitol  zaprezentuje w Oławie swoją sztukę pt: "Moja Abba". To wszystko 15 lutego o godzinie 19:00 w OWE ODRA . Bilety w cenie 35zł.

– Tak to się zaczęło – mówi Tomasz Man. – Jest 1978 rok. Jest blok. W bloku, w swoim pokoju, siedzi chłopak. Wchodzi mama. Ma płytę ABBY. Spod lady. Na okładce ABBA w Rolls Roysie. Chłopak pyta mamy, czy to raj.

Włącza adapter na balkonie. Kładzie delikatnie płytę, żeby nie zarysować! Śpiewa i tańczy razem z ABBĄ. Sąsiadka, co miała za męża boksera, wychodzi na balkon. Sąsiad, geniusz matematyki, co zwariował, wychodzi na balkon. Dzieci z przedszkola patrzą. Ludzie wracają z fabryk do domów – patrzą. Milicjanci patrzą i grożą palcem. Wieczorem chłopak – zamiast ze swoim szarym misiem – kładzie się spać z płytą ABBY.

ABBA była dla mieszkańców wschodniego bloku powiewem czegoś tak niezwykłego i nierealnego, że niemal nadprzyrodzonego. I pewnie są gdzieś w Polsce takie kobiety, jak bohaterka sztuki Tomasza Mana: pani w średnim wieku, zakochana w muzyce ABBY, wyśpiewuje jej piosenki całymi dniami, doprowadzając do szału męża, córkę, sąsiadów i znajomych. Kiedyś marzyła o tym, żeby pojechać na koncert, dziś chciałaby odwiedzić muzeum ABBY w Szwecji.

Co się pod tym szaleństwem kryje? Historia, rozpięta między latami PRL-u i teraźniejszością, maskuje ciepłym, lekko nostalgicznym humorem wydarzenia prawdziwie tragiczne. Opowiada o cenie, jaką przychodzi nam płacić za marzenia, o tym, że czasem trudno je rozpoznać, kiedy już się nam po latach ziszczą.


Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
Kostiumy i scenografia: Anetta Piekarska-Man
Kierownictwo muzyczne i aranżacje piosenek: Magdalena Śniadecka
Audiosfera: Marek Otwinowski (Karbido)
Występują:
Justyna Antoniak
Helena Sujecka
Konrad Imiela
Maciej Maciejewski

Z Moją ABBĄ – w wersji czytanej – aktorzy Capitolu pojechali w 2012 roku do Francji na Festiwal Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques w Tourcoing. Była to trzecia edycja festiwalu , na który co roku przyjeżdża 10 grup teatralnych z Europy, by przedstawić – każda we własnym języku – wybrany przez organizatorów projekt teatralny. Prezentacja (w której udział wzięli Justyna Antoniak, Helena Sujecka, Konrad Imiela i Cezary Studniak) zdobyła główną nagrodę tego festiwalu oraz zaproszenie gotowego już spektaklu na kolejną edycję: Grand Prix na Festiwalu Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques, Tourcoing 2012.

A także:

Nagroda za oryginalny scenariusz słuchowiska radiowego na XII Festiwalu Dwa Teatry, Sopot 2012


Źródło: Centrum Sztuki w Oławie


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com