PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 17 czerwca 2019 roku
Wesoły autobus jedzie na Rajd Koguta. Są jeszcze miejsca --- Po osiedlu chodził żółw... --- W Oławie będzie można zdać prawo jazdy! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 25 luty 2016

„KOLIZJA? WYPADEK? CO ROBIĆ?”

img

W 2015 roku na drogach powiatu oławskiego doszło do 812 zdarzeń drogowych, z czego 46 były wypadkami drogowymi, w których 7 osób zginęło, a 58 zostało rannych; 766 zdarzenia były tzw. kolizjami – nastąpiły straty jedynie w pojazdach. Analogicznie do roku poprzedniego nastąpił wzrost ogólnej ilości zdarzeń drogowych o 66 zdarzeń, zginęły więcej o 2 osoby. Również o 2 osoby zwiększyła się ilość osób, które doznały obrażeń.

Praktycznie każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Czy jako kierujący pojazdem mechanicznym i nie mechanicznym, czy też jako osoba piesza. Często widząc zdarzenie drogowe, albo w nim uczestnicząc, nie jesteśmy pewni jak mamy się zachować. Dlatego też, dla przypomnienia, przytoczę sposób postępowania uczestnika kolizji – wypadku wynikający z Kodeksu Drogowego:

art. 44 ust.1 Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Ust.2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku raz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;

2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudniać ustalenie przebiegu wypadku;

3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Ust.3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

(tekst z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz. U. Z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Tak więc kiedy dojdzie do zdarzenie drogowego, w którym ktoś odniósł obrażenia ciała należy koniecznie zadzwonić na nr alarmowy 112, przedstawić się, opisać okoliczności, miejsce i skutki wypadku drogowego. Natomiast jeśli doszło jedynie do uszkodzenia pojazdu to istnieje możliwość legalnego załatwienia sprawy bez obowiązku zgłaszania tego faktu służbom ratowniczym. Do tego może posłużyć wypełnienie gotowego druku np. Oświadczenia sprawcy kolizji drogowej” lub samem sporządzenia odpowiedniego oświadczenia (wzór gotowych oświadczeń dostępny jest na stronach firm ubezpieczeniowych) 


Kierownik ORD KPP w Oławie - asp.sztab. Witold Walkowiak


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com