PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 19 września 2017 roku
Dwójka dzieci uprowadzona przez matkę, szuka ich policja... Rodzeństwo, Oliwier oraz Dominika zostali uprowadzeni przez matkę 23 czerwca 2017 roku. Ostatni raz dzieci były widziane na ulicy Chrobrego w Oławie. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 9 luty 2017

CENTRUM NA OSTATNIEJ PROSTEJ

img

Samorząd Powiatu Oławskiego zbliża się do uroczystego otwarcia i uruchomienia największej w swojej dotychczasowej historii inwestycji – pionierskiej w skali kraju jednostki dla osób niepełnosprawnych, czyli Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie

Nowoczesna bryła obiektu wpisała się w krajobraz osiedla Jakuba Sobieskiego, a już wkrótce placówka rozpocznie działalność. Sam budynek prezentuje się wyjątkowo: nowoczesne wnętrza, profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i informatyczny, kolorowe pomoce dydaktyczne, nowoczesna i wielofunkcyjna hala sportowa, to tylko niektóre z licznych zalet tego miejsca, w którym uczniowie niepełnosprawni i potrzebujący specjalistycznego wsparcia, będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc.


Wyposażenie obiektu

Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie to inwestycja zaprojektowana i zrealizowana przez samorząd powiatu oławskiego, przy wsparciu finansowym samorządów gminnych. Całkowity koszt realizacji wynosi około 20 mln zł. Obecnie finalizowany jest ostatni etap przedsięwzięcia, polegający na kompleksowym wyposażeniu i zagospodarowaniu pomieszczeń placówki w meble i specjalistyczny sprzęt. Na to zadanie powiat pozyskał dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości 738.832,55 zł. Samorząd otrzymał na ten cel także subwencję w wysokości 640.000 zł, w ramach podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. W drodze przetargu wyłoniono najkorzystniejsze oferty na zakup wyposażenia.


Spółka szuka prezesa

- Trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe, szykujemy placówkę na przyjęcie pierwszych uczniów - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Uroczystość otwarcia tej wyjątkowej placówki w skali całej Polski, podczas której podsumujemy proces inwestycyjny, odbędzie się w drugiej połowie marca br. Dokładny termin konsultujemy obecnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, ponieważ zależy nam, aby przedstawiciel rządu uczestniczył w inauguracji działalności placówki, która w sposób zasadniczy wpłynie na poprawę sytuacji w regionie w zakresie edukacji, rewalidacji, rehabilitacji oraz integracji społecznej rodzin.

Teraz istotne jest zorganizowanie pracy i bieżącego funkcjonowania jednostki, a także utrzymanie budynku oraz sprawne i efektywne zarządzanie, dlatego też w ubiegłym roku powiat utworzył spółkę z o.o., z siedzibą w Oławie, pod nazwą „Powiatowe Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne”. W styczniu Rada Nadzorcza spółki ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór prezesa Zarządu. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 lutego br., do godz. 15.00, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oławie. Pełna treść ogłoszenia, regulamin konkursu, kryteria oraz wszystkie niezbędne informacje, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa oraz na stronie internetowej www.starostwo.olawa.pl 

Drzwi otwarte

Aby przybliżyć funkcjonalność i zakres działalności jednostki oraz dalsze plany rozwoju, niedługo po inauguracji działalności Centrum zostaną zorganizowane drzwi otwarte dla nauczycieli oraz przedstawicieli firm, zajmujących się przedmiotową problematyką, a także dla rodziców zainteresowanych umieszczeniem dzieci w Zespole Szkół Specjalnych w Oławie (ZSS).

Głównym zadaniem ZSS jest przygotowanie uczniów na miarę ich indywidualnych możliwości do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, zaspokajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji oraz integracji ze środowiskiem. Należy podkreślić rangę kształcenia specjalnego, potrzebę poszerzania zadań edukacyjnych, rewalidacyjnych i kompleksowej rehabilitacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami dzieci, opartej na wysokiej jakości, nowoczesnych metodach i formach pracy.

Placówka z gwarancją jakości

- Jestem przekonany, że Centrum szybko zaistnieje w świadomości społecznej, jako placówka z gwarancją na sukces, a dla uczniów będzie to miejsce szczególne i przyjazne, do którego chętnie będą uczęszczały, bo będą tam królowały: mądrość, życzliwość i tolerancja podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - Cieszy fakt, że już wkrótce sytuacja osób, które będą korzystać z nowej placówki, zdecydowanie zmieni się na lepsze.

W jednym obiekcie będą funkcjonowały jednostki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim tj.: przedszkole, szkoła podstawowa, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy. W placówce uruchomione zostanie „Wczesne wspomaganie rozwoju”, młodzież skorzysta także z nowoczesnej i świetnie wyposażonej hali sportowej oraz stołówki, a dla dojeżdżających powstał internat. W dalszej perspektywie planowane jest utworzenie „Domu dziennego pobytu”, dla osób dorosłych z niepełnosprawnością.

Ekologiczny obiekt

Budynek będzie przyjazny także dla środowiska, a w dalszej perspektywie także dla budżetu powiatu, wykonany został bowiem z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, służących obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji.

Dzięki rozwiązaniom, wychodzącym naprzeciw potrzebom racjonalizacji zużycia energii w budownictwie, obiekt ten cechuje się wysoką energooszczędnością, a co za tym idzie, korzystnym wpływem na gospodarkę i środowisko naturalne. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, a jej sprawność została znacznie podwyższona, dzięki użyciu wymienników gruntowych.

Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Działania te podyktowane są wdrażaniem europejskiej polityki rozwoju technologii energooszczędnych oraz poszanowania energii w budynkach.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie


 

Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
 • RUSZA KINO PLENEROWE

  11.09.2017 - 11:11

  Organizatorzy zapraszają na seans filmu Pulp Fiction. 16 września o godz. 19:30 na placu, przy ul, Młyńskiej

 • GOŚCIE Z ZAGRANICY WIZYTOWALI W OŁAWIE

  11.09.2017 - 11:01

  Przedstawiciele organizacji partnerskich z 7 krajów Europy, w tym Polski, spotkali się dziś w oławskim

 • OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

  11.09.2017 - 10:48

  Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń,

[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com