PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 25 września 2020 roku
24 września pod Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbędą się 12.urodziny Radia Hit. Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00. Organizatorzy zapraszają mieszkańców na darmowy poczęstunek, muzykę z Radiem Hit, karaoke, animacje taneczne, bańki ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Środa, 26 luty 2020

ZNIEWAŻAŁ, WRĘCZAŁ ŁAPÓWKĘ POLICJANTOM

img

Oławscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali 22-letniego obywatela Mołdawii, który podczas interwencji w jednym z lokalnych marketów znieważył funkcjonariuszy i zaproponował im łapówkę w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oławscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zostali wysłani przez swojego dyżurnego na interwencję do jednego z marketów. Według zgłoszenia pracowników ochrony, na terenie tego lokalu handlowego przebywał mężczyzna, który zaczął się awanturować i zachowywać agresywnie po tym, jak personel odmówił mu sprzedaży alkoholu z uwagi na jego stan nietrzeźwości.

Awanturnik nie przyjmował do wiadomości, że prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym. Zlekceważył ten fakt i swoją agresję wyładował na pracowniku ochrony, którego zaczął szarpać i obrzucać obelżywymi słowami. Po przyjeździe policjantów agresor został wylegitymowany. Okazał się nim być obywatel Mołdawii, przebywający na terenie Oławy. Widok mundurowych nie zrobił wrażenia na 22-latku. W trakcie interwencji mężczyzna dalej zachowywał się agresywnie, utrudniał funkcjonariuszom wykonywanie czynności służbowych, m. in. nie reagował na wydawane mu polecenia. Awanturnik zamiast odpowiadać na pytania zadawane mu przez policjantów, kierował pod ich adresem słownictwo powszechnie uznawane za wulgarne. Funkcjonariusze podjęli zdecydowane działania, poinformowali obywatela Mołdawii o popełnionym przestępstwie znieważenia funkcjonariusza publicznego i o wynikających z tego konsekwencjach prawnych.

22-latek został zatrzymany i doprowadzony do komendy celem wykonania z nim dalszych czynności służbowych. Przed samym zatrzymaniem obywatel Mołdawii prawdopodobnie zrozumiał powagę sytuacji w jakiej się znalazł, ponieważ próbował nakłonić funkcjonariuszy do przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 100 złotych w zamian za odstąpienie od zatrzymania go. Oczywiście podjęta próba okazała się nieskuteczna i tylko przysporzyła mu kolejnych problemów. Finalnie podejrzany usłyszał dwa zarzuty: znieważenia funkcjonariuszy publicznych i próbę wręczenia korzyści majątkowej policjantom w zamian za odstąpienie przez nich od prawem nakazanych czynności służbowych.

Za próbę wręczenia korzyści majątkowej 22-latkowi grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 

POLICJA PRZYPOMINA:

Art. 226. Znieważenie funkcjonariusza publicznego lub organu konstytucyjnego RP
§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Przepis art. 222 naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej § 2 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?


Art. 229.  § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.


Źródło: KPP - Oława


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
 • 100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

  19.05.2020 - 01:22

  Dziś przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Przypominamy, że 23 czerwca 1996 roku papież Polak

 • ZEBRALI 22 LITRY KRWI - DZIĘKUJĄ

  19.05.2020 - 01:18

  Dziękujemy za tak liczny odzew na naszą akcję. Zebraliśmy ponad 22 litry krwi! Życiodajny płyn oddało

 • RAJD KOGUTA

  19.05.2020 - 00:55

  Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku wspieramy organizacyjnie Rajd Koguta. Już dziś zapraszamy

[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com