PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 18 sierpnia 2019 roku
ZAPRASZAMY NA LETNIE GRILLOWANIE - 11. URODZINY RADIA HIT - OŁAWA, BASEN MIEJSKI 17 SIERPNIA 2019R. OD GODZINY 14:00 - 17:00 ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Niedziela, 28 luty 2010

EEG Biofeedback?- trening mózgu.

img EEG Biofeedback to metoda wykorzystująca mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu, polegająca na podawaniu pacjentowi na bieżąco  informacji o  zmianach w  poziomie poszczególnych fal wytwarzanych przez mózg. W treningu chodzi o to, aby hamować fale niepożądane, a wzmacniać korzystne, aż do uzyskania optymalnego poziomu. Rodzaj treningu ustala się po przeprowadzeniu diagnozy, która pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

W praktyce wygląda to tak: Pacjent ma przyklejone pastą przewodzącą dwie elektrody do uszu i jedną do skóry głowy. Przez trzy minuty zbierają one dane o występowaniu poszczególnych fal alfa, beta, theta, delta . Dowiadujemy się w ten sposób jaki jest np. poziom fal beta1 odpowiedzialnych za umiejętność koncentracji uwagi, aktywne myślenie, uczenie się; beta2, których zbyt wysoki poziom wskazuje na nadmierny stres, lękowość, nerwicę;   fal alfa- występujących podczas głębokiego relaksu. Na podstawie wyniku, dobieram właściwy trening.
Podczas treningu pacjent siedzi przed monitorem,  na którym widzi animację lub wybrany film.  W dalszym ciągu ma na głowie umieszczone elektrody, dzięki którym terapeuta może obserwować pracę mózgu.  Animacja będzie wprawiona w ruch, albo film będzie widoczny na wystarczająco dużym ekranie, jeśli uda się podnieść poziom tych fal, które właśnie wzmacniamy (czyli np. wystarczająco skoncentrować uwagę, albo zrelaksować się), a obniżyć poziom tych, które hamujemy. Progi (przy których animacja porusza się) są zmienne, dzięki czemu pacjent początkowo otrzymuje "nagrodę" przy niewielkich pozytywnych zmianach, a następnie poziom "wymagań" rośnie. W ten sposób mózg "uczy się" tak pracować, aby było to korzystne dla trenującego.
Tak jak w przypadku uczenia się każdej innej czynności, tak i tu, nie da się dokładnie przewidzieć czasu potrzebnego na nabycie umiejętności. Zależy to od indywidualnych predyspozycji i stopnia ewentualnych dysfunkcji.
Terapia EEG Biofeedback jest szczególnie wskazana dla dzieci z ADHD, dysleksją, problemami w nauce; dla wszystkich, którzy mają problemy z koncentracją uwagi, nadmiernym stresem,  pracują na odpowiedzialnych stanowiskach, wymagających kreatywnego myślenia, podejmowania decyzji w warunkach presji i stresu; dla maturzystów i studentów, którzy czują, że stres nie pozwala im na dalsze uczenie się, czy przystąpienie do egzaminu. Odważyłabym się powiedzieć, że EEG Biofeedback jest dla każdego. To trening dla mózgu, tak samo przydatny jak sport dla ciała.
EEG Biofeedback jest metodą nieinwazyjną, a więc zupełnie bezpieczną. Urządzenie służy jedynie do monitorowania pracy mózgu. To sam pacjent własną wolą dokonuje pozytywnych zmian, dzięki otrzymywanym informacjom. Jedyne zagrożenie jakie istnieje, to dobranie niewłaściwego treningu, co mogłoby spowodować pogorszenie stanu pacjenta,  dlatego też radziłabym z dużą ostrożnością podchodzić do pojawiających się ostatnio na rynku tanich zestawów do samodzielnego wykorzystania w domu.

Z wykształcenia jestem logopedą. Zajmuję się terapią logopedyczną dzieci i dorosłych.  
Więcej informacji o mnie i EEG Biofeedback można znaleźć na: http://logopedabiofeedback.blogspot.com

Mój gabinet znajduje się w Oławie, przy ul. Żeromskiego 1e (wejście przez sklep zielarski, lub "od podwórza" bezpośrednio do gabinetu). Rejestracja wyłącznie telefoniczna: 603 213 317
                                                                                                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                             mgr  Ewa Lachowicz


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com