PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 15 kwietnia 2024 roku
[+] Przetestuj pozdrowienia
Sobota, 31 grudnia 2022

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO A FAJERWERKI !

img

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Już za kilka dni większość z nas będzie przeżywać ten czas w huczny i niezapomniany sposób. W tym wyjątkowym dniu warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W zaledwie jedną noc sylwestrową dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień, pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości zdarzeń jest alkohol, niewłaściwe użytkowanie fajerwerków oraz nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy !! Fajerwerki są materiałami pirotechnicznymi, które muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją!!

Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki oraz interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

PRZYPOMINAMY !
Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Ograniczenia w używaniu wyrobów pirotechnicznych wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego, a sprzedaż fajerwerków lub petard osobom nieletnim jest przestępstwem! Każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeśli będziemy świadkami sprzedaży fajerwerków nieletnim, poinformujmy o tym policję. Uchroni to najmłodszych przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.
Pamiętajmy również o tym, że pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, przeznaczona dla osób dorosłych. Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała.

Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych!

Zachowajmy również bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.

Pamiętajmy również o swoich pupilach. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Jeśli dojdzie do wypadku natychmiast wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY !!


Źródło: KPP - Oława


 Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaRadio HIT Olawa na Facebook.com