PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Piątek, 19 marzec 2010

REMONT KOMPLEKSU RATUSZOWEGO

img Trwają prace remontowe w oławskim Ratuszu. Do rostrzygniecia przetargu doszło w listopadzie 2009r. Zwyciężyła wrocławska firma Integer, kóra wcześniej zajmowała się remontem Hotelu Tumskiego, Opery Wrocławskiej... Wartość umowna przedsięwzięcia  opiewa na 8,5 mln zł.

 

W czterech ścianach...
Trzytygodniowe wyprzedzenie cieszy niejedną ze stron. Nie wszystko jednak napawa optymizmem. Ratusz wpisany jest do rejestru zabytków, co oznacza, że nad remontem czuwa wojewódzki konserwator zabytków. Każde posunięcie remontowe musi być odpowiednio udokumentowane, a to utrudnia w dużej mierze prace.
Wszystkie tynki zostały już odbite, stropy  wymieniane są chronologicznie ze wzgledu na bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Na szeroką skalę  prowadzone są prace wyburzeniowe.

Co będzie..?

Plany dość ambitne - jak na Oławę! W piwnicach powstanie restauracja wraz z kawiarnią i całym zapleczem kuchennym na prawie 200 miejsc. Wejście do restauracji zaplanowano od zewnątrz. Trzy windy - dla osób niepełnosprawnych, obsługi i technologiczna będą ułatwiać przemieszczanie się. Na parterze mieścić się będzie Biblioteka Miejska, Punkt Informacji Turystycznej i Straż Miejska. Reszta budynku spełniać ma  funkcję dawnego Magistratu. Powstanie też Sala Rajców, która jest historycznie  udokumentowana i będzie większa od Sali Rycerskiej.

Odkrycia, o których jeszcze nikt nie mówił....
W piwnicach można natknąć się na cegły "palcówki"  ręcznie formowane. Podczas prac  natrafiono na fragment średniowiecznego fundamentu Ratusza oraz na liczne głazy stanowiące wykopaliskową niespodziankę. W jednym z niżej położonych pomieszczeń znajdują się najstarsze schody na Dolnym Śląsku. Były one przypisane restauracji, która niegdyś funkcjonowała w piwnicach oławskiego Ratusza i jest starsza od Piwnicy Świdnickiej.

zobacz zdjęcia

rozmowa z Tadeuszem Kułakowskim


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com