PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 25 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 4 maj 2010

SPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE!

img W Oławie rozpoczęła się kampania społeczno-edukacyjna „Sprzątnij po swoim psie!”. Skierowana jest do mieszkańców Oławy, szczególnie do dzieci i młodzieży, emerytów i rencistów oraz mieszkańców dużych osiedli. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem niesprzątania po swoich psach oraz związane z tym zagrożenia.

Chodzi o uświadamianie mieszkańców miasta, że sprzątanie po psie to przede wszystkim obowiązek, ale też włączenie się w walkę o wyeliminowanie zagrożenia dla zdrowia dzieci, dbałość o środowisko i okolicę, a także świadectwo prawidłowej postawy obywatelskiej. Nakłanianie do sprzątania po swoim psie ma jednocześnie prowadzić do obalania społecznych stereotypów, że sprzątanie to wstyd, że sprzątanie to obowiązek zarządców terenu albo że psia kupa użyźnia glebę.
-Ta akcja ma uczyć dobrych przyzwyczajeń, ale też uświadamiać, że ten, kto nie sprząta, zostanie ukarany, bo zgodnie z prawem sprzątanie po psie to obowiązek jego właściciela - podkreśla Ewa Szczepanik z Urzędu Miejskiego w Oławie. Dlatego mieszkańców Oławy czekają zarówno akcje edukacyjne, w tym kierowane do dzieci i młodzieży, ale także wzmożone kontrole Straży Miejskiej. Na terenie miasta będą rozdawane ulotki oraz bezpłatne zestawy higieniczne do sprzątania po swoim pupilu. Na zakończenie akcji planowany jest happening pod hasłem „KUPA to nasz wspólny problem”.

Do akcji włączają się: Straż Miejska w Oławie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oławie, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Odra” w Oławie, firma sprzątająca miasto AKME-BIS z Oławy, Bank Spółdzielczy w Oławie, Studio Reklamy Wena - wydruk materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących akcji.
W trakcie trwania kampanii do udziału w walce z psią kupą zostaną zaproszone szkoły, przedszkola oraz parafie. Kampania trwa od kwietnia do końca maja 2010. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Oławie kampanię realizuje agencja public relations „animalPR”.

UWAGA!
W ramach akcji w trzech punktach miasta będzie można bezpłatnie pobrać zestaw higieniczny do sprzątania po swoim pupilu: kiosk przy ul. Iwaszkiewicza 27, sklepie na skrzyżowaniu ulic Zielnej i Dzierżonia oraz w sklepie-kiosku przy ul. Chrobrego.

Właścicielu psa!
Urząd Miejski w Oławie przypomina:
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej Oława jesteś zobowiązany do:
- sprzątania nieczystości pozostawionych po swoim psie w obiektach, budynkach, na ulicach i chodnikach, skwerach i zieleńcach
- nie wyprowadzania psa w miejsca użyteczności publicznej i na tereny rekreacyjne, w tym na place zabaw
- trzymania psa na smyczy, a w przypadku psów dużych i ras agresywnych - w kagańcu i wyłącznie przez osoby dorosłe
- niedopuszczania do długotrwałego zakłócania przez psa ciszy i spokoju, szczególnie w porze nocnej

Nie zapomnij o:
- rejestracji i oznakowaniu psa:
ta usługa jest darmowa, w wydziale gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska trzeba złożyć wniosek wraz z aktualnym zaświadczeniem szczepienia psa przeciwko wściekliźnie
Uwaga! Jeśli zgubisz znaczek rejestracyjny, za jego duplikat zapłacisz 3 złote

- opłaceniu podatku od posiadania psa:
w 2010 roku opłata wynosi 60 zł, za każdego kolejnego psa - 30 zł
z opłaty za psa zwolnieni są:
- osoby niepełnosprawne, którym pies służy pomocą w codziennym życiu
- osoby w wieku powyżej 65 lat, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
- osoby, które adoptowały bezpańskiego psa z placówki wskazanej przez gminę - tu ma zastosowane ulga 90% przez okres 12 miesięcy
Środki zebrane przez urząd z tytułu podatku od posiadania psa są przeznaczone na utrzymanie bezpańskich psów, w tym na zakup karmy. W ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 40 843 złote

Pamiętaj!
Jako osoba utrzymująca psa, kota lub inne zwierzę domowe jesteś zobowiązany do zachowania środków ostrożności zapewniających nie tylko ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla innych ludzi, ale również ochronę przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku!
To Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje zwierzę oraz za wszelkie szkody przez nie wyrządzone!

Masz pytania?
Wydział gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska jest do Twojej dyspozycji! Tel. (071)303 55 53
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.um.olawa.pl a także bip.um.olawa.pl

 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com