PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 25 maj 2010

KTO CHCE ZATOPIĆ OŁAWĘ?

img Jeśli woda nie zacznie opadać szybciej, wały mogą nie przetrwać następnego dnia... Podczas nadzwyczajnie zwołanej konferencji - ostrzegał burmistrz Franciszek Październik.

 


Choć sytuacja powodziowa powoli się normuje, to w Oławie ten proces przebiega strasznie mozolnie. W Brzegu i Wrocławiu poziom wody spadł o 80-100cm, w Oławie tylko 30cm. Jeśli woda w przeciągu kilku godzin nie opadnie o pół metra, może być nieciekawie. Podstawa wałów jest podmyta, a same wały nasiąknięte - niemal tracą stabilność. Przez 4 dni ponad 1000 osób w Siedlcach układało worki z piaskiem, które było trzeba napełniać i przenosić na dużą odległość. Dzisiaj do późnych godzin wieczornych 300 osób wzmacniało wały i zatykało przecieki kolejnymi partiami piasku. Ciśnienie jest tak duże, że zaczynają być wypychane wody gruntowe, co powoduje lokalne podtopienia. W 1997r. tereny Siedlec i Zakrzowa były zalane. Będziemy walczyć! Nie poddamy się! Nie wyobrazam sobie, żeby ludzki wysiłek i praca skończyła się tak bezsensownie - zapowiada wiecewójt Zbigniew Pryjda.
Dzisiaj o godz. 11:00 został  otworzony most na Odrze. Jest on jednak przejezdny tylko dla ruchu lokalnego. Nadal pozostają zamknięte drogi w kierunku  Jelcza - Laskowic oraz Bystrzycy.Woda jeszcze nie zeszła, ale już wiadomo, że nawierzchnia w tych miejscach jest uszkodzona, a w niektórych nawet podmyta na sporej powierzchni. Informacje o ewentualnym otwarciu zapadną w środę rano.

Zastanawiający jednak jest fakt, że wysoki stan wody nadal się utrzymuje. Nikt tak naprawdę nie wie, co jest tego powodem. Jedne źródła donoszą, że w miejscowości Trestno pod Wrocławiem zapory blokują naturalny przepływ rzeki - co przyczynia się do tak znacznej poprawy sytuacji w stolicy Dolnego Śląska. Starosta Marek Szponar w odpowiedzi na zapytanie burmistrza napisał, że zamknięty jest polder Lipki - Oława i stąd ten stan. Burmistrz  wraz z wójtem są oburzeni taką postawą - nikt nas nie informuje, co sie dzieje. Jeśli atmosfera nie ochłonie - jutro rano jadę na spotkanie z Wojewodą - tak być nie może...  - dodaje.

Okliczni mieszkańcy też mają żal. W szczególności mieszkańcy osiedla Nadodrze, których pozostawiono niemal na pastwę losu. Teraz atmosfera się kotłuje, dlatego najlepszy czas na podsumowanie i zarzuty nadejdzie, gdy emocje opadną i wszystko powróci do porzadku dziennego.

W poniedziałek 24 maja, o godzinie 22.20, otrzymaliśmy odpowiedź z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w sprawie stanu Odry w Oławie:

Powodem utrzymywania się wysokiego stanu wody w Odrze na odcinku chronionym przez wał Siedlce - Kotowice jest odpływ wody z polderu Lipki - Oława, który łączy się z częścią fali powodziowej, płynącej korytem Odry przez przekrój wodowskazowy Oława. Polder ten podczas kulminacji przyjął duże ilości wody (jego pojemność wynosi 38 mln m3), których odpływ nie podlega sterowaniu...


Rafał Rumież 

 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com