PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 21 lipca 2019 roku
III Festiwal Food Trucków rusza 26 lipca o godzinie 15:00, tego dnia zapraszamy również na letnie kino plenerowe. Centrum Sztuki na dużym ekranie wyświetli komedię "Bodyguard Zawodowiec". ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Piątek, 18 czerwiec 2010

WSPOMNIENIE DLA JUTRA

img Gminne Centrum Kultury i Sportu w Oławie zaprasza w dniu 18.06.2010 do Oleśnicy Małej na spektakl "Wspomnienia dla jutra". Początek imprezy planowany jest na godz. 18.00. Jest to kontynuacja wydarzenia kulturalnego pn. "Mit i histori", organizowanego w kompleksie pałacowo-parkowym w Oleśnicy Małej, które miało miejsce przed rokiem.

Na tegoroczny projekt pt. "Wspomnienia dla jutra" składa się blok wydarzeń artystycznych.

W programie: 

1- wystawa zbiorowa:
ceramika - Joanna Zabuska (ASP Wrocław), psycholog, artysta ceramik (ASP Wrocław). Artystka swoją fascynację emocjonalnym, wrażeniowym poznawaniem świata przekłada na język surowca, język gliny formowanej dotykiem. Wypowiedź p. Joanny Zabuskiej: "Prace inspirowane są głębokim pragnieniem dotarcia do źródła, tego co nas ukształtowało, żyje poza czasem, a jest gdzieś daleko wewnątrz nieosiągalne. Światło może wywoływać różne stany emocjonalne w człowieku, od rozpaczy po radość, sterować nim, manipulować, może coś z niego wydobywać...Odpowiednio używane światło dociera do głębi ceramicznych przedmiotów, muska jej brzegi, wwierca się w szpary i niedoskonałości, czasem może przebić się w głąb, wydobyć na zewnątrz jej piękno?" rysunek, szkło – Aleksandra Kuczyńska (studentka ASP Wrocław). Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczała do dwu letniej szkoły Opus-Art., której ukończenie pozwoliło nabyć tytuł witrażysty. Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kontynuuje swoje zamiłowanie do szkła na wydziale Szkła i Ceramiki, na kierunku Szkło.W swojej twórczości wykorzystuje również inne dostępne dziedziny sztuk między innymi takie jak rysunek czy też techniki graficzne. W swoich pracach poprzez użycie form geometrycznych, linii, światła jak i cienia stwarza swoistą atmosferę.

2 - projekcja filmu "Świadek przeciwko Hitlerowi",

3 - premiera spektaklu współpracy polsko-niemieckiej "Wspomnienia dla jutra" (aktorzy wrocławskiego Teatru Formy – oraz berlińskiego teatru Die Etage),

Fabuła spektaklu „Wspomnienia dla jutra” oparta jest na podstawie niedawno opublikowanych wspomnień Freyi von Moltke (żony Helmuta von Moltke). Reżyser spektaklu – Józef Markocki podjął współpracę z polskimi i niemieckimi aktorami. Reżyser po wielu latach pracy z pantomimą, ruchem, gestem wraca do słowa, które najlepiej odda uczucia, refleksje, przeżycia ludzi doświadczających okrucieństwa Drugiej Wojny Światowej, a w szczególności dramat Freyi von Moltke. Majowe wydarzenie będzie próbą przywrócenia pamięci o niezwykłej osobie – kobiecie, która przez lata związana była z „Kręgiem z Krzyżowej” a także Peterem Yorckiem, który urodził się i wychował właśnie w rodzinnym pałacu w Oleśnicy Małej / Klein Oels. Niemiecki ruch oporu (Widerstand) kojarzy się bowiem głównie z Helmuthem Jamesem von Moltke i Krzyżową. Natomiast postacią równie godną uwagi jest żona Helmutha von Moltke – Freya. W opublikowanych niedawno wspomnieniach opisała w sposób niezwykły swoje życie z Helmuthem Jamesem, krzyżowskie spotkania, dolnośląskie krajobrazy, a następnie pożegnanie z Krzyżową w 1945 r., kiedy ta miejscowość przeszła w polskie ręce. Widzowie będą mogli poznać dramat bohaterki spektaklu jako kobiety poddanej ciężkiej próbie losu.

Organizator przedsięwzięcia Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie.
Partnerzy:
Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej oraz Stowarzyszenie "Teatr Formy".

Zamiarem organizatorów jest kontynuacja spotkań z kulturą w oleśnickim pałacu przez wielu zapomnianym, a posiadającym niezwykłą i bogatą w dramatyczne wydarzenia historię. Pragniemy, aby Oleśnica Mała zapadła w pamięć jako miejsca wydarzeń kulturalnych, podczas których ożywa historia ta bliska i ta odległa. Przypomnijmy, że pałac w Oleśnicy Małej jest również dawną komandorią Templariuszy, dlatego niewykluczone, że tematem kolejnych spotkań będzie zawiła i tajemnicza historia tego Zakonu.

źródło: Anna Ślipko GCKSiR


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com