PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Środa, 30 czerwiec 2010

"ALKOHOL - nieletnim dostęp wzbroniony!"

img Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oławie apeluje do właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych  i sprzedawców o obowiązku przestrzegania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231)

Dotychczasowe doświadczenia i obserwacje pokazują, że sprzedaż napojów alkoholowych osobom nieletnim to wciąż zjawisko powszechne. Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo, sprzedawca ma prawo do sprawdzenia dokumentu tożsamości, alkohol - nieletnim wstęp wzbroniony, granica wieku - granica prawa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich to sankcja administracyjnoprawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej. Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletnim. Art. 18 ust. 10 pkt 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.).
Ponadto w niektórych  placówkach handlujących alkoholem na stoisku z napojami alkoholowymi brak wymaganych wywieszek ostrzegawczych i informacyjnych  takich jak:  „Alkoholu osobom poniżej 18 roku życia i osobom nietrzeźwym nie sprzedajemy” oraz  „Alkohol szkodzi zdrowiu”. Wywieszki winny być umieszczone w miejscu widocznym dla kupujących. Takie zaniechania można stwierdzić  w lokalach gastronomicznych, sklepach, na Stacjach CPN-u itp.  Na szybach wystawowych można zauważyć reklamę napojów alkoholowych lub propagowanie ich promocyjnej sprzedaży. Jest to  łamanie ustawowych przepisów i  narażanie się na poważne konsekwencje.  
Lipiec i sierpień to miesiące, które dla dzieci i młodzieży są czasem wakacji,  ale jednocześnie też  zmniejszonej kontroli rodziców nad młodymi. Dlatego przypominamy  rodzicom, opiekunom i wychowawcom oraz właścicielom punktów gastronomicznych i sklepów, a  szczególnie sprzedawcom o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim.   Zwracamy się z prośbą  do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom  o reagowanie poprzez zwrócenie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Policji  telef. 112 lub  997  albo   Straży Miejskiej telef.  986 lub  713132499. Służby te będą reagować na każdy sygnał,  nawet anonimowy.  Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi,  ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego

Przewodniczący Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania  Problemów Alkowych w Oławie Czesław Miłosz.


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com