PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Sobota, 23 paĄdziernik 2010

PRZESIEDLENIE MIESZKAŃCÓW...

img

Tegoroczna powódź – już kolejny raz - doświadczyła mieszkańców Starego Otoku i Starego Górnika, a wszystko za sprawą polderu zalewowego Lipki, na terenie którego położone są te miejscowości. Część z mieszkających tu osób zadeklarowała chęć przeniesienia się w miejsce, gdzie nie ma zagrożenia powodziowego.W tej kwestii jest pełne zrozumienie zarówno ze strony władz gminnych, jak i wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca. Jednak od pomysłu do realizacji droga daleka i najeżona różnymi regulacjami prawnymi.

Niejasny jest przede wszystkim status prawny polderu Lipki, a z tym wiąże się problem odszkodowań i ich wysokości. Wojewoda , na spotkaniach z mieszkańcami, obiecał że zostanie jak najszybciej przygotowana ekspertyza, która miejmy nadzieję rozwieje wszystkie wątpliwości co do charakteru tego terenu.

Proces ewentualnego przesiedlenia to okres rzędu kilku lat. Jak zapewniają władze gminy Oława, dla wszystkich chętnych gotowych do opuszczenia dotychczasowych domostw, znajdą się nowe miejsca w samej Gminie lub na terenie powiatu oławskiego. Nie postanowiono jeszcze w jaki sposób dokonywano by tych przesiedleń. Dotychczasowe rozwiązania w podobnych przypadkach wskazują na dwie możliwości – wybudowanie domów przesiedleńcom albo stworzenie możliwości do ich samodzielnej budowy. Nie bez znaczenia są tu oczywiście kwestie finansowe m.in. szacowanie wartości pozostawianych nieruchomości i wypłacanie odszkodowań .Spraw do rozwiązania i uregulowania jest wiele.

Sytuacji na terenie powiatu oławskiego po majowo – czerwcowej powodzi poświęcone zostało kolejne spotkanie lokalnych samorządowców z wojewodą Rafałem Jurkowlańcem, które odbyło się 20. 10.2010r. w siedzibie Starostwa Powiatowego. Omawiano przede wszystkim kwestie dot. wypłaty zasiłków dla osób poszkodowanych i wykorzystania pieniędzy rządowych na odbudowę infrastruktury .Wojewoda podkreślił , że wszystkie zasiłki o niższych kwotach odszkodowań zostały wypłacone, za wyjątkiem tych do 100 tys. zł, ale i w tym przypadku odszkodowania są na bieżąco regulowane. Również środki na odbudowę infrastruktury w wysokości 3.8 mln zł powinny być do końca tego miesiąca rozliczone. Odniósł się także do spraw związanych z ewentualnymi przesiedleniami z terenów Starego Otoku i Starego Górnika. Zapewnił , że w ciągu najbliższych tygodni mają być już gotowe analizy dokumentacji i opisany stan prawny polderu Lipki. Zostaną one przedstawione mieszkańcom i władzom samorządowym. Dalsze działania będą mogły być wtedy ukierunkowane na kwestie przesiedlenia, jeżeli będą jednoznaczne deklaracje mieszkańców na opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania. Priorytetem jest również odbudowa wałów. W pakiecie zadań przewidziano pogłębianie dna Odry , rozwiązanie kwestii międzywala i wzmacnianie bądź całkowitą odbudowę wałów w zależności od stopnia ich uszkodzenia. Tegoroczna powódź przyniosła wiele strat , ale wydaje się, że wreszcie uświadomiła wszystkim skalę zagrożenia, ale i wieloletnich zaniedbań w tym zakresie.

(RR)


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com