PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 18 sierpnia 2019 roku
ZAPRASZAMY NA LETNIE GRILLOWANIE - 11. URODZINY RADIA HIT - OŁAWA, BASEN MIEJSKI 17 SIERPNIA 2019R. OD GODZINY 14:00 - 17:00 ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 11 listopad 2010

BIAŁE MOTYLE, PLECIONE ŁAŃCUCHY...

img Ośrodek Kultury w Oławie zaprasza 24.11.2010 r. o godz. 18.00 do sali widowiskowej na monodram Lidii Danylczuk pt. „Białe motyle, plecione łańcuchy” w reżyserii Ireny Wolickiej, który odbędzie się w ramach WROSTJA. Patronat nad tym wydarzeniem objął Konsul Honorowy Ukrainy – Grzegorz Dzik, oraz Burmistrz Miasta Oława – Franciszek Październik..

Aktorka ukończyła Instytut Teatralny im. Kapenko-Karoho. Przez kilka lat występowała w Odeskim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym oraz w Teatrze im. Łesia Kurbasa we Lwowie. W 1977 wraz z Ireną Wolicką stworzyła niezależne centrum artystyczne „Teatr w Koszyku”, które poszukuje nowej ekspresji dla klasyki ukraińskiej, pracując nad syntezą słowa, obrazu i dźwięku w teatrze. Być może bliskie ideom Grotowskiego i Gardzienic założenia tego teatru spowodowały że doceniony został właśnie na WROSTJA. Dokonania artystyczne Lidii Danilczuk, prezentowane na festiwalach teatru jednego aktora m.in. w Chicago, Moskwie, Erewaniu, Wrocławiu i Kijowie, spotkały się z dobrym przyjęciem u krytyków i przyniosły jej liczne nagrody. Jest laureatką m.in. Państwowej Nagrody Teatralnej im. Iwana Kotlarskiego oraz GRAND PRIX WROSTJA.

Scenariusz monodramu „Białe motyle, plecione łańcuchy” powstał na motywach prozy jednego z największych pisarzy ukraińskich początku XX wieku – Wasyla Stefanyka, którego z twórcami Młodej Polski, przede wszystkim Wacławem Moraczewskim i Stanisławem Przybyszewskim, łączyła nie tylko przyjaźń, ale zbliżały poglądy mistyczne. Treść spektaklu rozbita jest na pojedyncze obrazy, prezentowane w różnorodnych formach stylistycznych, które składają się na opowieść o życiu człowieka przechodzącego zmienne koleje losu i wystawianego na kolejne próby. W decydującej chwili życia stara się on odczytać przesłanie pieśni matki. Powrócić w świat utraconego dzieciństwa, do duchowych korzeni. Ale wrócić może jedynie do rodzinnych mogił, nad którymi wiosenny wiatr roznosi białe płatki kwitnącej wiśni. Spektakl działa na widza poprzez słowo, plastykę ruchu, rytm dramaturgiczny i rytualne pieśni regionu Karpat.

źródło: OK Oława


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com