PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 17 czerwca 2019 roku
Wesoły autobus jedzie na Rajd Koguta. Są jeszcze miejsca --- Po osiedlu chodził żółw... --- W Oławie będzie można zdać prawo jazdy! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 15 luty 2011

RODZINY ZASTĘPCZE I ICH PROBLEMY...

img Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, iż w Polsce spada liczba rodzin zastępczych. Z raportu przeprowadzonego przez NIK wynika, że planowane przez rząd wygaszanie domów dziecka nie będzie możliwe, jeżeli nie powstaną nowe rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Kandydaci na opiekunów osieroconych dzieci najczęściej rezygnują po zapoznaniu się ze stawianymi warunkami i informacjami dotyczącymi m.in.: pomocy finansowej czy szkoleń. Ocenia się, że obecnie brakuje 5000 rodzin zastępczych. Dlaczego tak się dzieje ? Z jakimi problemami borykają się Rodzice zastępczy? Jakiego potrzebują wsparcia i kto im tej pomocy powinien udzielić? - O tym rozmawiano podczas spotkania jakie odbyło się 11 lutego bieżącego roku w Oławie z udziałem przedstawicieli rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Wśród zaproszonych gości obok mediów byli m. in. ks . Janusz Gorczyca i starosta oławski Zdzisław Brezdeń. Spotkaniu przewodniczyła Maria Gromadzińska - założycielka oławskiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych.

Wiele kontrowersji narosło także wokół pomocy finansowej , jaką otrzymują rodzice zastępczy . Budowany przez lata fałszywy wizerunek rodzin bogacących się na opiece nad dziećmi, wciąż jeszcze - choć już w mniejszym wymiarze - pokutuje w naszym społeczeństwie. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, kiedy to rodzina zastępcza nie wywiązuje się należycie z zadań , jakich się podjęła, ale w przeważającej większości Rodziny te są całym sercem oddane dzieciom.

Rodzice zastępczy również dostrzegają wiele paradoksów wynikających z różnych przepisów prawa, które zamiast wychodzić naprzeciw - utrudniają funkcjonowanie tych Rodzin w zakresie pomocy finansowej choćby w przypadku dzieci niepełnosprawnych wymagających ciągłej rehabilitacji.

Rodzice borykają się także z problemami natury psychologicznej, bowiem najczęściej dzieci, którymi się opiekują i które wychowują , mają za sobą cały bagaż złych doświadczeń życiowych. " Nie jesteś moją mamą" to zdanie nader często mogą usłyszeć i wbrew pozorom niesie ono ukryte znaczenie. Nierzadko rodzice biologiczni dokładają inne problemy. O tym także mówią przedstawiciele rodzin zastępczych.

Kolejną bolączką , na poziomie oławskiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych jest brak komunikacji między rodzinami. Nie do wszystkich można dotrzeć , niektórzy z nich – czasami z rodzin spokrewnionych unikają takich spotkań. Czują się ludźmi drugiej kategorii.

Dzieci z rodzin zastępczych wymagają prawie zawsze pomocy psychologa dziecięcego, gdyż przez lata krzywdzone posiadają zaburzoną sferę emocjonalno – społeczną. Zaburzenia te mogą się nawarstwiać i zwielokrotniać. Rodzice zastępczy nie mogą być z tym problem pozostawieni sami sobie.

(R.R.)


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com