PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 25 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Poniedziałek, 18 kwietnia 2011

KRWAWA NIEDZIELA 1905r.

img We wtorek (19 kwietnia) Marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Sergij Larin, Przewodniczący Kirowogradzkiej Administracji Obwodowej, podpiszą list intencyjny w sprawie przekazania stronie polskiej obrazu „Krwawa Niedziela. 1905” autorstwa Wojciecha Kossaka. Uroczystość odbędzie się w Muzeum Narodowym o godzinie 11.00. W załączeniu dokładny program spotkania.

Na mocy porozumienia dzieło wybitnego malarza zostanie nieodpłatnie przekazane stronie polskiej w roku 2012 na okres 12 miesięcy. W tym czasie podziwiać je będą mogli zwiedzający Zamku Książ, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W każdym z tych miejsc obraz będzie wystawiony na okres ok. 2 miesięcy.

„Krwawa niedziela. 1905” powstała w 1905 roku w Wiedniu i jest jednym z najlepszych, a zarazem największych, dzieł polskiego malarza. Jego wymiary to 3,85 x 8 m. Obraz Wojciecha Kossaka uwiecznia styczniowe wydarzenia z 1905 r., kiedy to wojska carskie zmasakrowały demonstrację robotniczą przed Pałacem Zimowym w Petersburgu. Przez lata dzieło Kossaka wystawiane było w największych galeriach w Europie i za oceanem. W 1917 r. zostało sprzedane polskiemu kupcowi, Kazimierzowi Dziewickiemu, i na stałe trafiło do zbiorów warszawskiej Zachęty. „Krwawa niedziela” do 1939 r. była jeszcze kilkakrotnie wystawiana i przyniosła polskiemu malarzowi zasłużone uznanie. W czasie wojny obraz przechowywany był w podziemiach Zachęty i przetrwał w nich stanie nienaruszonym.

Po wojnie obraz zniknął i dopiero w latach 70 odkryto, iż w 1947 podarowany został przez Bieruta Stalinowi z okazji 30 rocznicy rewolucji październikowej. Niestety, polskim badaczom nie udało odnaleźć obrazu w domniemanym miejscu jego przechowywania. Dokładny los dzieła Kossaka był nieznany aż do lat 90, kiedy to wreszcie udało się ustalić, że obraz jest w posiadaniu muzeum w Kirowogradzie na Ukrainie i znajduje się  na liście ukraińskich zasobów dzieł sztuki.

Dziś, po ponad sześćdziesięciu latach od przekazania obrazu stronie radzieckiej, dzięki kontaktom Dolnego Śląska z Obwodem Kirowogradzkim i uprzejmości przedstawicieli regionu, pojawiła się realna szansa na zaprezentowanie „Krwawej niedzieli.1905” na Dolnym Śląsku.  

Jakub Świebocki
Wydział Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com