PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 21 kwietnia 2019 roku
DZIŚ WIOSENNA AKCJA BĄDŹ BEZPIECZNY W JELCZU - LASKOWICACH. ZAPRASZAMY OD GODZ. 11:00 PRZED MEDIA EXPERT! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 26 maja 2011

ZA NAIWNOŚĆ SIĘ PŁACI...

img 68-letnia mieszkanka Oławy padła ofiarą oszustwa, metodą zwaną „na syna” lub „na wnuczka”, zapłaciła sprawcom przestępstwa 6500 euro, tj. 26 000 zł.

25.05.2011r. o godz. 13:00, do jednej z mieszkanek Oławy zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako jej syn. Oznajmił, że miał wypadek samochodowy ze swojej winy i pilnie potrzebuje 8.000 euro, by z tego „wyjść”. Zdenerwowana kobieta oświadczyła, że nie ma tylu pieniędzy, na co rzekomy syn powiedział, żeby dała ile ma resztę pieniędzy pożyczy od kogoś innego. Po pieniądze wysłał swojego kolegę. 68-latka zapakowała do reklamówki wszystkie zgromadzone pieniądze było ich – 6500 euro. Po chwili telefon zadzwonił po raz kolejny w słuchawce usłyszała inny głos niż za pierwszym razem, to był mężczyzna, powiedział, że jest kolegą jej syna i czeka na pieniądze przed wejściem do klatki. Kobieta wręczyła mu wszystkie swoje oszczędności prosząc, by pokwitował ich odbiór. Potem wróciła do mieszkania. Dopiero wieczorem zorientowała się, że została oszukana.

Sposób w jaki działali oszuści, metodą na tzw. „syna” lub „wnuczka” jest znana Policji od dawna. Sprawcy wykorzystując naiwność starszych osób dzwonią do nich przedstawiając się jako syn, córka, wnuczek lub wnuczka. Zwykle przedstawiają kryzysową sytuację z udziałem osoby najbliższej, czasami posługują się imionami tych osób. Proszą o pomoc finansową. Zawsze, za każdym razem po pieniądze wysyłają kolegę albo znajomego.
Niestety brak ostrożności, naiwność, łatwowierność bywa zgubna, bowiem na tym głównie bazują sprawcy. Wykorzystują ludzką prostoduszność bez skrupułów okradając z ciężko zaoszczędzonych kosztowności.

Warto zatem w takich sytuacjach zastanowić się przed podjęciem decyzji o przekazaniu obcemu pieniędzy, upewnić się kim jest osoba po drugiej stronie telefonu, a w przypadku braku takiej pewności poinformować o tym facie Policję. Im więcej takich zgłoszeń, tym mniejsza szansa, by zostać oszukanym.

Źródło: KPP - Oława


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com