PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 20 lipca 2019 roku
III Festiwal Food Trucków rusza 26 lipca o godzinie 15:00, tego dnia zapraszamy również na letnie kino plenerowe. Centrum Sztuki na dużym ekranie wyświetli komedię "Bodyguard Zawodowiec". ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Środa, 8 czerwca 2011

OBWODNICA ZA 0,5 mld zł. ZA X LAT..?

img Z inicjatywy burmistrza Franciszka Października i członków Stowarzyszenia „ Obwodnica dla Oławy” 7.06.2011r. w Sali Rycerskiej odbyło się spotkanie, na którym przybliżone zostały problemy związane z budową miejskiej obwodnicy.

Już na początku konferencji burmistrz ustosunkował się do niektórych pytań, które zostały zadane przez internautów. Wyjaśniał przede wszystkim co w tej kwestii zostało zrobione, dlaczego podjęto się tak kosztownej inwestycji i dlaczego wybrano ten , a nie inny wariant budowy obwodnicy.
Przedsięwzięcie to zostało zaakceptowane w stanowisku Rady Miejskiej w Oławie na sesji w dniu 24.04.2008 r. Mowa o południowej obwodnicy miasta Oławy - odcinek od skrzyżowania drogi krajowej nr 94 na granicy miasta Oława do skrzyżowania z drogą krajową nr 94 za miejscowością Godzikowice. Gdyby czekać na „lepsze czasy”, to budowa ta odwlekłaby się znacznie w czasie, bowiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała na rok 2015, w którym można byłoby dopiero rozpocząć rozmowy na ten temat. Samorządowcom zależało jednak, a jest to wspólne przedsięwzięcie powiatu oławskiego, miasta Oławy, gminy wiejskiej Oława oraz miasta i gminy Jelcz-Laskowic, aby przygotować już pewien etap prac tak, aby zdążyć przed nowym okresem finansowania ze środków unijnych ( 2013 – 2017 ).
Dlaczego zdecydowano się na pierwszy wariant budowy obwodnicy? Bo na zaplanowanym odcinku jest tylko niewiele ponad 70. właścicieli działek, z którymi trzeba prowadzić rozmowy związane z przekazaniem tych terenów pod budowę, a część z nich jest już w posiadaniu miasta. W innym wariancie – liczba ta wzrasta do 340 osób, co rodziłoby spore kłopoty w przypadku prowadzenia negocjacji , a może wręcz uniemożliwiłoby uzyskanie tych terenów. Burmistrz zaś, jak sam mówi, nie chce pójść „ na wojnę” z właścicielami działek.
Koszty budowy obwodnicy południowej szacowane są najskromniej na 120 mln złotych , ale ta kwota może wzrosnąć. Koszt obejmujący wszystkie odcinki obwodnicy oscyluje w granicy 0,5 mld zł. Jak dotychczas uchwalono plany zagospodarowania przestrzennego. Następny etap to opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej.
To tylko niektóre kwestie poruszone na spotkaniu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wysłuchania nagrania z konferencji z udziałem burmistrza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(R.R.)

 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com