PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Sobota, 24 grudnia 2011

BEZPIECZNE ŚWIĘTA...

img Ulegając urokom magii świątecznej nie zapominajmy o zagrożeniach, które na nas czyhają. Policja namawia do zachowania czujności, przestrzegając kilku istotnych uwag.

Nadchodzi wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. W powietrzu unosi się zapach cynamonu i goździków, wokół widzimy cudownie przystrojone witryny sklepowe, oświetlone kolorowymi światełkami. Wędrując ulicami miasta i wpatrując się w wystawy, na których widać prezenty gwiazdkowe, rozmarzamy się w zaczarowanym świątecznym świecie, zapominając o zachowaniu zdrowego rozsądku i gubiąc codzienną czujność. Niestety, ten stan naszego samopoczucia, często bywa wykorzystywany przez tych, dla których święta oznaczają idealną okazję do nieuczciwego wzbogacenia się. Sprawcy przestępstw i wykroczeń okazują się być „czarnymi mikołajami”. Czają się, obserwują, by w odpowiednim momencie wykorzystać naszą nieuwagę i rozkojarzenie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek pamiętajmy o kilku istotnych uwagach:

W sklepie:

    Zawsze zwracaj uwagę na to, kto znajduje za Tobą lub obok Ciebie. Sprawcy przestępstw zawsze Cię obserwują! Wykorzystują moment Twojego zaaferowania, dlatego nigdy nie zostawiaj swojego portfela na ladzie, dokonując wyboru towarów! Pomyśl także o zakupach zrobionych w poprzednich sklepach. Często zostawiamy je na terenie sklepu w którym robimy zakupy bez nadzoru, nie przypuszczając, że „chętni” bywają w pobliżu.

    Zabezpiecz swoje mienie w taki sposób, by nie znajdowało się w zasięgu „ręki” lub wzroku złodzieja. Będąc w sklepie nie zostawiaj wartościowych rzeczy na siedzeniach w zaparkowanym samochodzie.

    Z ostrożnością korzystaj z ofert handlowych oferowanych na parkingach przed dużymi sklepami. W takich właśnie sytuacjach dochodzi do oszustw . Potem nie znajdziesz już ani sprzedawcy ani swoich pieniędzy, pozostając z „podróbką” sprzętu, lub perfum.

    Unikaj zatłoczonych miejsc, które sprzyjają złodziejom.

 

Jeśli jesteś sprzedawcą w sklepie, na stacji paliw, w placówce zajmującej się obrotem gotówkowym (banki, kantory) lub kelnerem, barmanem w lokalach gastronomicznych - pamiętaj o wnikliwej obserwacji klientów – staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów wyglądu zewnętrznego obsługiwanych osób. Skup się wydając pieniądze!

Na drodze/ulicy:

    Będąc ofiarnym dla innych, którzy proszą nas o pomoc – nie wyciągajmy portfeli w których widać pieniądze, trzymając w ręku otwartą torebkę, bowiem ta chęć poświęcenia może zakończyć się w przykry dla nas sposób.

    Wypłacając pieniądze w bankomacie sprawdź czy nie stoi za Tobą lub w pobliżu Ciebie osoba, która Cię obserwuje. Każdorazowo przed odejściem z bankomatu schowaj pieniądze i kartę w bezpieczne miejsce.

    Jako kierowca samochodu pamiętaj o zasadzie „ Piję – nie jadę”. Nawet niewielkie ilości spożytego alkoholu bywają przyczyną zdarzeń drogowych, które mogą zaważyć na całym Twoim życiu.

    Bądź rozważnym i ostrożnym na drodze – stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec innych kierujących.

    Nie zapominaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i używaniu fotelików samochodowych dla dzieci.

    Podczas jazdy nie przekraczaj dozwolonej prędkości – to zwykle ona bywa przyczyną tragicznych wypadków.

    Będąc pieszym na drodze pamiętaj o przechodzeniu przez jezdnię w oznaczonych miejscach. W porze wieczorowo-nocnej, nie zapominaj o stosowaniu elementów odblaskowych. W ciemnej odzieży o tej porze dnia jesteś niewidoczny!

    Unikaj nieoświetlonych zaułków, podwórek, skwerów.

 

W domu:

    Bądź ostrożny wpuszczając do domu kolędników. Niestety nie wszyscy mają dobre intencje. Pamiętaj, że zwykle na wierzchu zostawiamy telefony komórkowe, aparaty, pieniądze oraz inne przedmioty wartościowe.

    Jeśli planujesz wyjechać na święta, poinformuj o tym fakcie zaprzyjaźnione osoby, które będą mogły czuwać nad domem, podczas Twojej nieobecności. Warto również poinformować sąsiadów, którzy będąc nieopodal będą czujniejsi.

    Wychodząc z domu pamiętaj o sprawdzeniu kuchenki gazowej, żelazka oraz innych sprzętów, które pozostawione bez nadzoru stwarzają zagrożenie.

 

W podróży:

    Będąc na dworcach nie zapominaj, że wokół jest mnóstwo innych osób. Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru. Dokumenty, portfel oraz pieniądze mniej schowane przy sobie.

    Nie zasypiaj w pociągach, autobusach, ponieważ jest to komfortowa sytuacja dla złodziei.

    Unikaj pustych przedziałów oddalonych od innych ludzi. Wsiadając do środków transportu komunikacji publicznej wybierz miejsce, które w Twoim przekonaniu będzie dla Ciebie najbezpieczniejsze.


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com