PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Poniedziałek, 19 paĄdziernik 2009

Miśkiewicz/ Majewski Kwintet PLAYS KOMEDA

img

Na koncercie usłyszymy najpopularniejsze utwory K. Komedy zaaranżowane głównie przez Roberta Majewskiego, jak również Wojciecha Majewskiego oraz Henryka Miśkiewicza w wykonaniu najwybitniejszych polskich jazzmanów.

 

Miśkiewicz/ Majewski  Kwintet PLAYS KOMEDA

Skład zespołu:
Henryk Miśkiewicz - saksofon / klarnet
Robert Majewski – trąbka
Wojciech Majewski – fortepian
Jacek Niedziela  - kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Repertuar:

Ja nie chcę spać (K.Komeda)
Ballad for Bernt (K.Komeda)
Szara kolęda (K.Komeda)
Kołysanka (K.Komeda)
Repetition (K.Komeda)
Sophia’s tune (K.Komeda)
Night-time, Day-time Requiem (K.Komeda)
5atytuł’s Baby (K.Komeda)


Henryk Miśkiewicz – saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer.
Urodzony 02.06.1951 roku w Żaganiu .
Liceum muzyczne skończył we Wrocławiu, Akademię Muzyczną w Warszawie w roku 1974 w klasie klarnetu.
Współpracował z największymi polskimi muzykami m. in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Karolakiem.
Miał okazję współpracować z Joe Lovano, Mino 5atytu, Patem Metheny, Paulem Kuhnem,
Grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą m.in. Pori Jazz Festiwal, Umbria Jazz Festiwal, Jazz Jamboree. Był zaproszony przez Kancelarię Prezydenta RP do występu przed prezydentem Billem Clintonem. Wziął udział w nagraniu niezliczonej ilości płyt, muzyki filmowej, teatralnej. Nagrał dziewięć autorskich płyt: „More Love”, „Kakaruka”, „Remembrances”,
„Lyrics” – nagroda Fryderyk 2001, „Full 5atytu”, „Full 5atytu 2” „Alltissimonica” – koncert na saksofon i orkiestrę Jana Ptaszyna Wróblewskiego, „Uniesienie” – wielkoobsadowy „5atytuł album”, gdzie przedstawia swój warsztat kompozytorski. Wszystkie nominowane do nagrody Fryderyka. Wielkim wydarzeniem było przygotowanie i nagranie projektu „Jazzsinfonica” na Festiwal Beethovenowski Elżbiety Pendereckiej.
W roku 2004 otrzymał nagrodę Fryderyka jako muzyk roku oraz nagrodę Grand Prix Jazz „Melomani 2004” za całokształt pracy artystycznej. Jest wielokrotnym zwycięzcą ankiety Jazz Top („Jazz Forum”) jako najlepszy saksofonista altowy, w tym roku również jako najlepszy klarnecista.
As altu, obdarzony zjawiskowym brzmieniem i niespotykaną muzykalnością. Najbardziej poszukiwany sidemen w kraju to przede wszystkim lider własnych zespołów. Henryk Miśkiewicz jest muzykiem europejskiej klasy – wirtuozem swego instrumentu i stuprocentowym jazzmanem. Ma to, o czym marzy każdy muzyk: własny styl, własny ton, a do tego swoje kompozycje i wreszcie własny zespół. Ma również to, z czym trzeba się urodzić: talent, duszę i serce.

 
Robert Majewski (ur. W 1963 roku ) – polski trębacz, kompozytor i aranżer. Pochodzi z rodziny muzycznej. Jego ojciec Henryk był trębaczem jazzowym, a brat Wojciech jest pianistą.
W roku 1987 ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.
W latach 1986-90 był solistą Big Bandu „Studio S 1” Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą „Eropean Broadcasting Union” w Kopenhadze i w Amsterdamie. W 1991 otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy i zagrał główną rolę w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Pogłos”. Film został nagrodzony na „Jazz Film Saloon 1991” w Warszawie. Nagrał wiele programów radiowych telewizyjnych oraz płyt, w tym dwie autorskie: „Komeda” oraz „Coś dla ludzi”. Jest często angażowany w nagraniach muzyki poprockowej.    
Od 1997 roku jest członkiem „Jazz Baltica Ensemble”. W 1998 roku w Stuttgarcie wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75. rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy, gdzie odniósł duży sukces artystyczny. Nagrania z tego koncertu ukazały się na płycie DVD.
Robert Majewski występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. W roku 1998 na festiwalu „Jazz Jamboree” wystąpił wspólnie z takimi gwiazdami światowego jazzu jak: Clark Terry, Roy Hargrove i Nicolas Payton. Współpracował z takimi nazwiskami jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, W. Niedziela, J. Niedziela, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron, Lars Danielsson, N.H.O. Pedersen, Ewa Bem, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Ciechowski. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną, zapraszany przez takich twórców jak Z.Preisner, Krzesimir Dębski, Jerzy Satanowski. W 2005 r. po śmierci swojego ojca zajął jego miejsce w czołowym zespole jazzu tradycyjnego Old 5atyt.
W jego szerokiej działalności artystycznej ważne miejsce zajmuje praca pedagogiczna. Jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w Z.P.S.M. II – go stopnia im. F. Chopina w Warszawie Bierze udział w licznych warsztatach muzycznych, m. in: Chodzież, Puławy, Nysa, Leszno, Brzozów, prowadząc klasę trąbki oraz zespoły jazzowe. Jego uczniowie zdobyli wiele nagród indywidualnych i zespołowych na konkursach w całym kraju. W 2006 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć w propagowaniu polskiego jazzu otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Osiągnięcia
•    I nagroda zespołowa na konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie (1983)
•    I nagroda indywidualna na konkursie „Jazz Juniors’83” w Krakowie (1983)
•    I nagroda zespołowa w Leverkusen – RFN (1985)
•    finalista „Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie” (1990)
•    nagroda państwowa im. Stanisława Wyspiańskiego za działalność artystyczną (1990)
•    muzyk roku 1990 – nagroda przyznana przez redakcję III Programu Polskiego Radia.
•    I nagroda indywidualna w Leverkusen
•    występ w finale w Leverkusen (z zespołem „In Spector” (1992)
•    Europejski Jazzowy Artysta 1992 roku
 


Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Ojciec Henryk Majewski był jedną z najbardziej prominentnych postaci polskiego jazzu, brat Wojtka – Robert jest jednym z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych.
Wojciech Majewski to muzyk wszechstronnie wykształcony. W roku 1999 ukończył warszawską Akademię Muzyczną im F. Chopina w klasie fortepianu. Występował z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi jak : Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson i inni. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Wziął udział jako pianista i aranżer w nagraniu płyty ‘’ Komeda „ z kwintetem Roberta Majewskiego. Album został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność. Koncertował w wielu krajach m. in w Danii, Niemczech, Izraelu, USA, Francji. Brał udział w prestiżowych festiwalach jazzowych m.in. Jazz Jamboree w Warszawie, Jazz Open w 5atytułowan.
W roku 2001 ukazała się jego pierwsza autorska płyta pod tytułem „Grechuta „ zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza i poety. Płyta spotkała się z ogromnym uznaniem krytyki i publiczności oraz przyniosła dwie nominacje do nagrody Fryderyk. W roku 2003 ukazała się druga płyta jego kwintetu 5atytułowana „ Zamyślenie „. Album ten zdominowały oryginalne kompozycje lidera. Obok dwóch nominacji do Fryderyka płyta otrzymała nagrodę As Empiku.
Wojciech Majewski należy do nielicznego grona artystów, których kompetencje muzyczne oraz wszechstronność pozwalają na wykonywanie zarówno jazzu jak i muzyki klasycznej. Od roku 1996 koncertuje w duecie z wybitnym pianistą klasycznym Janem Krzysztofem Broją. Współpraca zaowocowała występami w kraju i zagranicą a także płytą „ 4 Hands „ zawierającą utwory Brahmsa i Schuberta. W roku 2005 duet wystąpił z dużym powodzeniem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jesienią roku 2005 Wojciech Majewski wygłosił serię wykładów o twórczości Aleksandra Skriabina. Uwieńczeniem cyklu był występ w muzeum wielkiego kompozytora w Moskwie.
Jesienią roku 2006, nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się książka autorstwa Wojtka Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta- Portret artysty”. Książka okazała się bestsellerem.
Wojciech Majewski w przyszłości zamierza tworzyć własną muzykę osadzoną w korzeniach europejskich nie koniecznie związaną z jazzem sensu stricte.


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com