PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 17 czerwca 2019 roku
Wesoły autobus jedzie na Rajd Koguta. Są jeszcze miejsca --- Po osiedlu chodził żółw... --- W Oławie będzie można zdać prawo jazdy! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 3 kwietnia 2012

NOWA USTAWA O JĘZYKU MIGOWYM

img Głusi już mogą domagać się swoich praw a organy administracji publicznej i jednostki muszą temu sprostać. Ustawa weszła w życie 01.04.2012 !!!!!!

W imieniu Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST" i Projektu medialnego Migam.pl oraz Towarzystwa Osób Niesłyszących TON pragniemy przekazać informację, iż od 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Ustawa ma na celu zagwarantowanie dla osoby Głuchej, słabosłyszącej komunikacji w Polskim Języku Migowym (PJM), Systemie Językowo - Migowym (SJM) lub w Systemie Komunikacji Osób Głuchoniewidomych (SKOGN). Ustawa dotyczy organów administracji publicznej: rządowej i samorządowej, jednostek systemu: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, podmiotów leczniczych, jednostek Policji, Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostek ochotniczych działających w tych obszarach.

Podmioty te muszą zapewnić:
--> bezpłatny dostęp do usługi pozwalającej na komunikowanie się,
--> dostęp do świadczonych usług poprzez zapewnienie tłumacza PJM, SJM lub SKOGN,
--> upowszechniać informację o usłudze.

Dzięki nowej ustawie osoba Głucha, słabosłysząca lub głuchoniewidoma może nareszcie załatwić swoje sprawy np. wyrobić dowód osobisty czy skorzystać z usług lekarza. Do tej pory było to nie możliwe, gdyż nie było to regulowane prawnie np.: w przychodni lekarskiej był obecny tłumacz języka migowego.

Od 1 kwietnia podmioty wymienione w ustawie mają obowiązek obsługi
osób niesłyszących.
Ustawa nie określa sankcji wynikających z nie
wywiązania się z nałożonego obowiązku, jednak ściśle określa
prawa osób Głuchych, które stanowią podstawę do egzekwowania swoich
praw.

Jak podaje POKL, PEFRON, PZG, Projekt 4 Kroki w Polsce razem osób z uszkodzonym słuchem jest około 470 tyś., natomiast samych Głuchych jest 150 tyś.

Źródło: Migam.pl


Komentarze do tego artykułu:



Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj Newsa



Hit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com