25- lecie Zespołu Pieśni i Tańca PORĘBIOK
6 maja przed świetlicą w Gać odbędą się obchody 25-lecia powstania Zespołu. O godz. 13:00 - otwarcie i powitanie zaproszonych gości, przedstawienie historii zespołu. Około godziny 13:30 wystąpią zespoły: Smyki, Marciny, Smolniczanie oraz Rudomianka z Litwy.
Zespół Pieśni i Tańca powstał z inicjatywy S.H.R. Polwica w roku 1977. Muzykę i śpiew prowadził wówczas Wojciech Kuszecki, natomiast stroną choreograficzną zajmował się tancerz Opery Wrocławskiej - Józef Bąkowski. Opiekunem zespołu była Danuta Gierczyk. Początkowo próby zespołu odbywały się w Polwicy, a następnie przez wiele lat w Marcinkowicach.
W roku 1985, dzięki pomocy Stanisława Kałuży - Naczelnika Gminy Oława patronat nad zespołem objął Urząd Gminy Oława i wówczas przyjął on nazwę PORĘBIOK.
Od początku istnienia celem zespołu jest przekazywanie autentycznego folkloru poprzez kultywowanie narodowych tradycji, zwyczajów, tańców, przyśpiewek oraz gwary ludowej. W swoim stałym repertuarze zespół posiada pieśni i tańce nie tylko z regionu Dolnego Śląska, ale i Beskidu, czy też Rzeszowszczyzny. Od kilku lat szeregi Porębioka zasilają członkinie Ludowego Zespołu Śpiewaczego KONICZYNKA, które to wzbogacają wokalne partie. Prezentują elementy obrzędowe związane z tradycjami wsi. Aktualnie kierownikiem zespołu oraz opiekunem muzycznym jest Edward Misiewicz, a choreografem mgr Małgorzata Młodzianowska.
W ciągu ponad 30 lat istnienia PORĘBIOK odniósł wiele sukcesów w kraju, jak i za granicą. Najważniejsze z nich to koncert w Watykanie na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Ponadto zespół koncertował w Niemczech, Czechach, na Litwie i Ukrainie.
PORĘBIOK bierze udział w cyklicznych imprezach gminnych takich, jak Dni Seniora, dożynki, festyny, koncerty charytatywne i inne okolicznościowe wydarzenia kulturalne. Wielokrotnie występował dla dzieci niepełnosprawnych, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, w szkołach muzycznych oraz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Brał udział w wielu Przeglądach Zespołów Folklorystycznych m.in. w Strzegomiu, Dzierżoniowie, Wojsławicach, Piotrowicach - "Śpiewająca Wieś", Sobótce - Pod Ślężą Śpiewanie, na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Artyści występowali również na Festiwalu Folklorystycznym w Złotowie podczas Międzynarodowych Targów Agroturystycznych, jak również na Festiwalu Zespołów Przygranicznych "Babiogórska jesień" w Zawoi oraz w Toruniu podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Za swoją działalność zespół otrzymał liczne nagrody, dyplomy, wyróżnienia i odznaczenia. Porębiok został także zaproszony przez litewską polonię na uroczystości Dożynkowe Święta Plonów Rejonu Wileńskiego w dawnym dworku Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach na Litwie. Niejednokrotnie uczestniczyli w Wojewódzkich Artystycznych Spotkaniach Klubów Seniora w Piławie Górnej oraz III Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym - ZAGŁĘBIE i SĄSIEDZI w Dąbrowie Górniczej. W maju 2011 r. zdobyli III nagrodę na Międzynarodowych Targach Agroturystycznych i Turystycznych w Złotowie oraz III nagrodę w VI Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych "Śpiewająca Wieś". Natomiast we wrześniu br. zdobyli I miejsce oraz puchar prezydenta miasta Lubina, a także nagrodę publiczności w Przeglądzie Zespołów Ludowych. Pomimo wieloletniego doświadczenia członkowie zespołu wciąż bardzo chętnie angażują się w działalność artystyczną naszego regionu. To jedyny zespół ludowy na terenie Gminy Oława, który z tak wielką dbałością przekazuje tradycje polskiego folkloru kolejnym pokoleniom. Zespół jest jednym z niewielu na Dolnym Śląsku i w powiecie oławskim, łączącym elementy taneczne i wokalne przy akompaniamencie własnej kapeli.
Skład:
Maria Kołodziej, Krystyna Lech, Jerzy Migdalski, Krystyna Ochota, Maria Ryczkowska, Helena Sady, Helena Biłyk-Sowińska, Jan Sowiński, Janina Szymańska, Maria Chomicka, Anna Tarasiewicz, Danuta Biega, Józef Żurowski, Wiesława Szuba, Krystyna Świderska, Jerzy Świderski, Henryk Szuba, Arndt Petersen
Kapela
Edward Misiewicz, Urszula Janiszewska, Przemysław Gancarz, Zenon Gruszecki, Mirosław Pełka
Źródło: Gmina Oława
Komentarze do tego artykułu:
Brak komentarzy.
Rejestracja | Przypomnij hasło



-
Jakie nawyki warto wyrabiać u dzieci już w przedszkolu?
01.03.2018 - 10:22Organizm dziecka w wieku przedszkolnym każdego dnia intensywnie się rozwija i rośnie. Aby procesy te
-
Każdy z nas może pomagać zwierzętom. Dowiedz się jak!
12.02.2018 - 12:36Los żyjących na naszej planecie zwierząt zależy od tego, jak zachowuje się człowiek. WWF podaje, że w
-
10 prostych sposobów na oszczędzanie wody w domu.
26.01.2018 - 12:25Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów i bez niej nie byłoby życia na naszej planecie.



