PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 18 sierpnia 2019 roku
ZAPRASZAMY NA LETNIE GRILLOWANIE - 11. URODZINY RADIA HIT - OŁAWA, BASEN MIEJSKI 17 SIERPNIA 2019R. OD GODZINY 14:00 - 17:00 ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 26 wrzeœnia 2013

DNI MIAST PARTNERSKICH

img

Ośrodek Kultury w Oławie zaprasza na "Dni Miast Partnerskich", które odbędą się w dniach 10-11 października. Oława poraz kolejny będzie gościć przedstawicieli miasta Oberasbach.

Miasto Oława od lat współpracuje z bawarskim miastem Oberasbach położonym w pobliżu Norymbergii w rejonie Środkowej Frankonii. Współpraca miast opiera się głównie na płaszczyźnie kulturalno-sportowej. Ale co tak naprawdę wiemy o naszym zachodnim partnerze?  Od ubiegłego roku jesienią organizowane są Dni Miast Partnerskich w Oławie, które mają na celu  zapoznanie mieszkańców Oławy z kulturą materialną, duchową i społeczną miast oraz regionów, z którymi Oława prowadzi partnerską współpracę. Rok temu naszym gościem była Czeska Trzebowa. Tym razem proponujemy spotkanie z kulturą kolejnego z miast partnerskich Oławy, stwarzając szansę na wzbogacenie Państwa wiedzy. Dwudniowy program imprezy przewiduje różnorodne atrakcje. Rozpoczniemy wernisażem wystawy fotograficznej pn. Oberasbach łączy”, czyli miasto w obiektywie fotografów - amatorów, zdjęcia ukazują życie codzienne miasta na przestrzeni całego roku. Obok fotografii prezentowane będą obrazy (akryle, oleje) artystki-malarki z Oberasbach - Eriki Heußinger.  Na wieczorny pokaz filmowy niemiecki partner wybrał kooprodukcję polsko-niemiecką  „Polska Wielkanoc” w reżyserii Jakoba Ziemnickiego. Film świadomie bazuje na stereotypach, ukazując, że możliwe jest pokonanie polsko-niemieckich uprzedzeń. O odwadze reżysera może świadczy zamysł, aby bohaterem, który trafia do Częstochowy w okresie Wielkanocy, uczynić niemieckiego ateistę. To propozycja dla trochę widzów starszych, a dla dzieci ze szkół podstawowych przygotowano projekcję filmu „Lego Hero Factory”. W drugim dniu imprezy przewidziana została również prezentacja dwóch filmów obrazujących i dokumentujących działalność kulturalną mieszkańców miasta. Pierwszy jest 30 minutowym zapisem musicalu „Raja & Julian”. Musical  opowiada o problemach tolerancji lokalnej młodzieży w dzisiejszych czasach. Tekst i muzyka zostały napisane i skomponowane przez grupę 30 młodych  osób z Oberasbach. Natomiast drugi film autorstwa Manfreda Frank jest spojrzeniem na miasto i życie codzienne w Oberasbach (30 min.). W godzinach wieczornych na scenie Ośrodka Kultury odbędzie się muzyczne spotkanie dwóch formacji, kwintet instrumentów dętych „Blechspielzeug” oraz oławskiej Orkiestry Dętej. A na zakończenie Dni Miast Partnerskich goście z Oberasbach zapraszają na degustację specjałów kuchni frankońskiej. W powszechnej opinii Niemcy słyną z zamiłowania do ciężkich i kalorycznych posiłków. Jednak ich kuchnia potrafi zaskoczyć niecodziennym połączeniem potraw i podniesieniem do rangi przysmaków prostych dań, m.in. takich jak kiełbasa z rejonu Frankonii (Stadtwurst), ser regionalny, który znany jest jako Obatzter, mielone kulki mięsne (Bratwurst gehäck), lokalne bawarskie napoje oraz inne przysmaki – niespodzianki. Sama Norymberga od lat prowadzi spór z Ratyzboną, kto wymyślił małe, smażone kiełbaski Bratwürste. A my w imieniu przedstawicieli miasta Oberasbach zapraszamy Państwa na degustację potraw kuchni frankońskiej. 


Źródło: O.K. OławaKomentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com