PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 25 czerwca 2019 roku
II Zlot Food Trucków w Jelczu-Laskowicach już niedługo... Mieszkańcy będą mogli spróbować dań kuchni z całego świata. ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 5 listopada 2013

POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

img

W tym roku, w dniu 11 listopada, przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to jedno z najważniejszych świąt państwowych, samorząd powiatowy organizuje dwudniowe obchody - w sobotę 9 listopada i w poniedziałek 11 listopada, gdy odbędą się centralne uroczystości.

Pierwszego dnia obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w sobotę 9 listopada, szykuje się nie lada gratka dla miłośników militariów. Plac przed Starostwem Powiatowym w Oławie (od strony Banku Zachodniego WBK) na kilka godzin przemieni się w wojskowe miasteczko. Pojawi się kilka unikalnych historycznych, a także obecnie używanych w armii samochodów, zobaczymy sprzęt i broń współczesnego pola walki. W godzinach od 12.00 do 15.00 Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 31 Batalion Radiotechniczny oraz „Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii - Twierdza Wrocław” zaprezentują specjalnie sprowadzone do Oławy na tę okoliczność pojazdy wojskowe: samochód terenowy „Skorpion”, samochód osobowo-terenowy UAZ, GAZ 69. Na miejscu będą także działka przeciwlotnicze ZSU-23x2 i robot minerski „Inspektor”. Zobaczymy też kolekcję broni strzeleckiej i umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej, a nawet budkę strażniczą i szlaban. Będzie można zajrzeć do wnętrza pojazdów, zasiąść za kierownicą, sfotografować się na ich tle oraz poznać szczegóły wyposażenia. W tym czasie, w sali konferencyjnej starostwa płk dr hab. inż. Mieczysław Struś wygłosi prelekcję dotyczącą broni pancernej Polskiej Armii 1918 - 1939 oraz współczesnych wozów bojowych na świecie. Przed rozpoczęciem pokazu sprzętu wojskowego, nastąpi tradycyjna ceremonia podniesienia flagi na maszt, podczas której zostanie wykonany hymn państwowy. – Zachęcam Państwa w tym dniu do przybycia wraz całymi rodzinami, a szczególnie do przyprowadzenia dzieci, które będą miały jedną z niewielu okazji do bezpośredniego zapoznania się z historycznymi pojazdami i współczesnym sprzętem wojskowym – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. Z kolei osoby dorosłe będą mogły sprawdzić celność swojego oka i umiejętności strzeleckie, gdy skorzystają z urządzenia treningowego do strzelania „Cyklop”.

Centralne obchody rocznicowe odbędą się w poniedziałek 11 listopada. O godzinie 12.50, delegacje i poczty sztandarowe zbiorą się na placu Zamkowym, przed kościołem pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym o godzinie 13.00 zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie (przed godz. 14.00) poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerują przy akompaniamencie orkiestry na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Pomnikiem Losów Ojczyzny delegacje złożą kwiaty. Trasa przemarszu z kościoła wiedzie przez plac Zamkowy, ulicę Krótką, Rynek i ulicę Kopernika. Na miejscu młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie zaprezentuje montaż słowno-muzyczny. Będzie także okazja do wysłuchania utworów i pieśni patriotycznych.            

Starosta zwraca się z prośbą do wszystkich organizacji, szkół i instytucji o przybycie w tym dniu z pocztami sztandarowymi: - Tradycyjnie zachęcam także do wywieszenia flagi państwowej w swoich oknach, na terenie posesji i zakładów pracy. Zamanifestujmy w ten sposób nasze przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, kultury i tradycji, a także zaakcentujmy radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny. Zapraszam wszystkich mieszkańców powiatu na obchody, aby wspólnie oddać hołd Polakom - naszym przodkom, którzy walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili trudem, przelaną krwią i nierzadko ofiarą życia.

11 listopada 1918, w Compiegne (Francja), podpisano zawieszenie broni. Niemcy skapitulowały i zakończyła się I wojna światowa. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki patriotyzmowi, bohaterstwu i niezłomności, wywalczyli upragnioną wolność. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Właśnie 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, który stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego.

Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej i w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta.

- Dzień Niepodległości uświadamia nam, czym jest wolność i każe pamiętać, że nic nie jest nam dane na wieki. To dzień radości z odzyskania Ojczyzny, dzień powrotu nadziei w serca Polaków. Nasza Ojczyzna przeżywa rozmaite przeobrażenia, ale patriotyzm ciągle powinien stać na straży godności naszego Narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych przodków. Obecnością na obchodach uczcijmy Niepodległość i Bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń.


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com