PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 20 lipca 2019 roku
III Festiwal Food Trucków rusza 26 lipca o godzinie 15:00, tego dnia zapraszamy również na letnie kino plenerowe. Centrum Sztuki na dużym ekranie wyświetli komedię "Bodyguard Zawodowiec". ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Piątek, 14 marca 2014

PROJEKCJE FILMÓW W O.K.

img

W roku bieżącym ponawiamy naszą ofertę filmową mającą na celu przypomnienie kilku obrazów prezentowanych na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. Wrocławski Festiwal zdecydowanie wykracza poza granice konwencjonalnego kina.

Prezentowane na nim filmy są autorstwa niepokornych twórców, rozproszonych po różnych zakątkach świata. Jak widać ich filmy mają jednak swoich entuzjastów, o czym świadczy rosnąca popularność festiwalu. W tym roku prezentujemy Państwu trzy wybrane tytuły, zrealizowane przez europejskich reżyserów. Kluczem wyboru była m.in. próba uchwycenia aktualnego klimatu i trendów współczesnej europejskiej kinematografii. Wybrane zostały filmy, których walory artystyczne są ogromne, a mimo tego często bywają w kinie niezauważone bądź pominięte. Zapraszam amatorów dobrego kina w ostatni weekend marca do Ośrodka Kultury na mały przegląd kina europejskiego. Anna Ślipko

Żony Łąkowych Maryjczyków, Rosja 2012
reżyseria: Alexey Fedorchenko
Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". Jest Okanay Oshanyak, Oshtylech, Onya. U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie, jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, a leśny duch domaga się seksu. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń - konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik - nie ze spiżu, lecz ze zadziwienia, czułości i humoru. Film Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków, prezentowany w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, otrzymał Grand Prix, w oficjalnym uzasadnieniu werdyktu jury czytamy: „Za delikatność, empatię, szacunek dla godności ludzkiej, a także wielkie poczucie humoru i wyobraźnię. Film daje nadzieję na wolność sztuki, a także przedstawia nam najsympatyczniejszego zombie w całej historii kina"-.

Nieznajomy nad jeziorem, Francja 2013
reżyseria: Alain Guiraudie
Najbardziej nowohoryzontowy i zaskakujący film tegorocznego festiwalu w Cannes, z pozoru erotyczny thriller, w istocie wielopiętrowa metafora. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym "cruisingu" po gejowskiej plaży. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa. Miłość i pasja mogą być wzniosłe, ale przede wszystkim są seksualne. Film co chwila zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje. Zaś panoramiczny obraz i dźwięki natury w zderzeniu z niezmiennym miejscem akcji oraz atmosferą zagrożenia wywołują zmysłową klaustrofobię.

Shirley - wizje rzeczywistości, Austria 2013
reżyseria: Gustav Deutsch
Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności - portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Gustav Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości" tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają". Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku. Austriacki reżyser doświadczenie Ameryki zamyka w monologach wewnętrznych Shirley. Wydarzenia, nazwiska, mity wpisane w zbiorową pamięć przywołują określone obrazy i nastroje. W ścieżce dźwiękowej pojawiły się autentyczne nagrania audycji radiowych z ubiegłego wieku.

img/retrospektywa.jpg


Źródło: Ośrodek Kultury w Oławie


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com