PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 28 listopada 2021 roku
[+] Przetestuj pozdrowienia
Piątek, 23 lipca 2021

NOWA SIEDZIBA POGOTOWIA W OŁAWIE

img

Oławski Oddział Pogotowia Ratunkowego będzie miał nową, chociaż wciąż tymczasową siedzibę. Jednocześnie Zarząd Powiatu w Oławie pracuje nad docelowym rozwiązaniem i stałą lokalizacją dla ratowników medycznych. Trudno się dziwić, że taki ważny społecznie temat rozpala do czerwoności opinię publiczną, chociaż nie zawsze rzucane w przestrzeń medialną argumenty opierają się na faktach.

Po tym, gdy w dniu 5 lipca br. do Starostwa Powiatowego w Oławie wpłynęło do wiadomości pismo Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, w sprawie wypowiedzenia umowy najmu ze skutkiem na dzień 31 sierpnia br. Pogotowiu Ratunkowemu we Wrocławiu, w związku z koniecznością modernizacji dachu i zajmowanych pomieszczeń w budynku komendy, Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń podjął wraz z całym zespołem zarządzania kryzysowego pilne działania mające na celu znalezienie właściwej lokalizacji dla Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Bezzwłocznie zorganizowane zostały spotkania, podczas których przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu (w strukturach którego funkcjonuje oławski oddział pogotowia) i Komendy Powiatowej PSP w Oławie. Jednocześnie o problemie został poinformowany Wojewoda Dolnośląski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Po przeanalizowaniu i wytypowaniu kilku lokalizacji dla tymczasowej siedziby Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego, powiat przedstawił przedstawicielom Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu kilka propozycji do rozpatrzenia, m.in. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Oławie, w strażnicach Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie oraz w biurowcu PKS w Oławie przy ul. Opolskiej.

Warto w tym miejscu nadmienić, że już rok temu zaproponowano dyrekcji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu sfinansowanie i przygotowanie nowej, stałej siedziby w jednym z obiektów na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie. Jednak ta propozycja powiatu nie została zaaprobowana.

W każdej z wyżej wskazanych, zaproponowanych lokalizacji, została przeprowadzona wizja lokalna, a warunki lokalowe poddano ocenie.

Wczorajsza (21 lipca), a zatem ostatnia z serii, wizja lokalna we wspomnianym biurowcu na terenie bazy PKS w Oławie przy ul. Opolskiej, uzyskała pozytywną opinię przedstawiciela Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Otrzymała również aprobatę Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego. Tak więc od 1 września br. Oławski Oddział Pogotowia Ratunkowego będzie miał tam swoją nową, chociaż nadal tymczasową siedzibę. W najbliższym czasie zostaną podpisane stosowne dokumenty i umowy.

O fakcie znalezienia nowej, tymczasowej lokalizacji dla Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego i aprobaty dla niej Wicemarszałka Województwa Marcina Krzyżanowskiego, został już poinformowany Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, który również zadeklarował szybkie wydanie decyzji zatwierdzającej wskazaną siedzibę pogotowia, po otrzymaniu wniosku dyrektora Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Uzgodniono również z Wojewodą i Marszałkiem, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami pogotowia, straży pożarnej i oławskiego ZOZ w sprawie utworzenia docelowej, ale tym razem już stałej bazy dla Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. O wynikach tych rozmów będziemy informować.

Zdaniem Zarządu Powiatu w Oławie, najlepszą lokalizacją dla stałej bazy pogotowia ratunkowego, ze względu na dostępność komunikacyjną i uwarunkowania przestrzenne, jest - teren przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, przy ul. ks. Kutrowskiego 20, lub obszar przy oławskim szpitalu. Wymaga to jednak jeszcze konsultacji i uzgodnień z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego (samorząd Województwa Dolnośląskiego jest organem założycielskim dla SP ZOZ Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu) oraz z Wojewodą Dolnośląskim, który z Narodowym Funduszem Ochrony Zdrowia podpisuje umowy na świadczenie usług zdrowotnych. Także w gestii Wojewody jest planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu oraz nadzór nad systemem ratownictwa medycznego na terenie województwa.

Przypomnijmy - ze względu na pogarszający się stan zadaszenia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie (w związku z tym zaistniała konieczność wyłączenia użytkowania III kondygnacji), w której obecnie również tymczasowo stacjonuje Oławski Oddział Pogotowia Ratunkowego, obiekt ten wymaga pilnego remontu. KP PSP w Oławie pozyskała na remont dachu i pomieszczeń użytkowych fundusze, które muszą być wykorzystane i rozliczone jeszcze w tym roku. W związku z powyższym nie było innego wyjścia – pogotowie ratunkowe musiało zmienić swoją siedzibę. Umowa z Pogotowiem Ratunkowym we Wrocławiu, zawarta w dniu 21 października 2020 r., została więc wypowiedziana przez KP PSP w Oławie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2021 r.

- W związku z zaistniałą sytuacją, Oławski Oddział Pogotowia Ratunkowego, nie po raz pierwszy zresztą, musi opuścić dotychczas zajmowane miejsce, co było od czasu pozyskania informacji o tym fakcie, w ostatnich dwóch tygodniach, przedmiotem szeregu konsultacji z decydentami - samorządem Województwa Dolnośląskiego i Wojewodą – mówi Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń. - Chcę jednak podkreślić, że w żadnym momencie pod dyskusję nie była poddawana sprawa likwidacji Oławskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego, nie było też nigdy mowy o możliwości opuszczenia Oławy przez tę jednostkę medyczną. Dziwi więc tym bardziej fakt, że w przestrzeni publicznego dyskursu zaistniało hasło związane z likwidacją oddziału pogotowia ratunkowego w Oławie, a nawet drastycznego ograniczenia dostępu karetek dla mieszkańców naszego powiatu, co jest sprzeczne z zapisami sporządzanego przez Wojewodę - Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
 • BUDUJĄ KOLEJNE ŚCIEŻKI ROWEROWE

  16.11.2021 - 19:08

  Trwają prace przy budowie ścieżki rowerowej od ul. Rybackiej do mostu na rzece Oława przy ul. Lipowej.

 • CZYTAMY STANISŁAWA LEMA

  06.10.2021 - 23:00

  Rok 2021 w Polsce ogłoszony został rokiem Stanisława Lema. Bibliotekarze z Biblioteki "Koronka"

 • NADBUDOWA ZABYTKOWEJ STUDNI

  06.10.2021 - 22:54

  Na ukończeniu jest nadbudowa zabytkowej studni na oławskim Rynku. Dziś na szczycie nadbudowy został zamontowany

[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com