PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 22 września 2021 roku
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 9 wrzeœnia 2021

JUBILEUSZOWE NARODOWE CZYTANIE 2021 W POWIECIE OŁAWSKIM

img

Organizatorzy tegorocznej, dziesiątej odsłony "Narodowego Czytania" – nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie oraz przedstawiciele samorządu Powiatu Oławskiego, spotkali się, aby wspólnie czytać "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Była to także znakomita okazja dla mieszkańców, a w szczególności dla uczniów, do spotkania się z piękną polszczyzną.

Czytelnicze wydarzenie odbyło się dziś (7 września), w godzinach przedpołudniowych, na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. W powiatowej odsłonie Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie oławskiego „Ogólniaka”, a także - Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń (w roli Zbyszko Dulskiego), naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Starostwie Małgorzata Łagowska (w roli Anieli Dulskiej, tytułowej bohaterki dramatu) oraz polonistki w LO - Blandyna Rosół-Niemirowska (jako Lokatorka) oraz Jolanta Szewczyk (kuzynka pani Dulskiej - Juliasiewiczowa z Dulskich).

„Narodowe Czytanie” to akcja odbywająca się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, która łączy elementy komedii oraz tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, fałszywą i chciwą. Gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz, a jej pozorna moralność, zdobyła miano dulszczyzny.

Czytelnik w tym utworze odnajdzie komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej w 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich, organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
zobacz
zobacz
zobacz
Newsy prosto od Internautów
 • KONKURS FOTOGRAFICZNY

  22.07.2021 - 12:04

  Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. Jelcz-Laskowice ze

 • # ROBI SIĘ W OŁAWIE

  22.07.2021 - 11:55

  Na ulicy Kopernika powstaje nowy chodnik.

 • BUDUJĄ ŚCIEŻKĘ PIESZO - ROWEROWĄ

  22.07.2021 - 11:51

  Rozpoczęła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Polnej do ul. Stalowej, w ramach inwestycji powstanie

[+] Dodaj NewsaHit dnia

Projekt i wykonanie: BQstudio.pl
Radio HIT Olawa na Facebook.com