PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 13 sierpnia 2022 roku
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 16 listopada 2021

WYBUCH BUTLI Z GAZEM

img

W niedzielę tj. 14 listopada br. około godz. 9:25 w miejscowości Polwica, w domu wielorodzinnym doszło do wybuchu gazu ulatniającego się z butli gazowej. W wyniku wybuchu ranna została 88- letnia mieszkanka, której obrażenia nie zagrażają życiu i zdrowiu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w kuchni domu wielorodzinnego doszło do rozszczelnienia butli z gazem.  Obecnie mieszkańcy nie mogą powrócić do swoich domów. Postępowanie wyjaśniające w sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oławie.

Eksplozje gazu często bywają tragiczne w skutkach. Dlatego wszystkim użytkownikom przypominamy, jak prawidłowo korzystać z butli z gazem i jak właściwie zadbać o własne bezpieczeństwo. 
Warto przypomnieć, że butle gazowe napełnia się jedynie do 85 proc. ich pojemności (zbyt duża ilość gazu może doprowadzić do wybuchu butli). Najlepiej udać się do legalnej rozlewni gazu, albo wymienić pustą butlę na nową, już napełnioną. Napełnianie butli na stacjach paliw, bezpośrednio z dystrybutorów nie jest polecane, gdyż wtedy najczęściej dochodzi do ich przepełnienia.

Ważna jest temperatura. Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana, co doprowadza do wybuchu gazu.

Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu  mieszkalnym. Unikajmy ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych -  iskrzenie  i nieszczelności butli mogą doprowadzić do wybuchu. Pamiętajmy, że do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne. Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Pamiętajmy, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze co stworzy łatwopalną mieszankę.

Pamiętajmy, że właściwe użytkowanie, równa się nasze bezpieczeństwo.


Źródło: KPP - Oława


 


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaRadio HIT Olawa na Facebook.com