PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 07 października 2024 roku
AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 18 luty 2010

CO Z ODPADAMI KOMUNALNYMI..?

img Miasto Oława i miasto Brzeg oraz gminy: Oława, Skarbimierz i Lubsza kilka lat temu powołały do życia Ekologiczny Związek Gospodarowania Odpadami Komunalnymi „EKOGOK”. W ramach wspólnej inwestycji w miejscowości Gać powstało składowisko odpadów, uruchomiono linię technologiczną do segregacji odpadów.

Jednym z najnowocześniejszych w Polsce zakładem utylizacji odpadów zarządza powołana przez „EKOGOK” spółka - Zakład Gospodarki Odpadami.
Nasilający się problem z odpadami, w tym zobowiązania Polski w związku ze wstąpieniem do Unii Europejskiej, spowodowały, że lokalną inicjatywą zainteresowały się także gminy ościenne. Z istniejącej linii technologicznej, będzie docelowo korzystało 14 gmin, zamieszkałych przez ponad 200 tys. mieszkańców. Aby wypełnić nasze zobowiązania, określone przez UE, wymagana jest rozbudowa zakładu, między innymi o linię do kompostowania odpadów biodegradowalnych i instalacji do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów po segregacji (balastowych). Przewidywany koszt inwestycji to około 151 mln zł. Stworzenie warunków do prawidłowego zbierania i utylizacji odpadów jednak nie wystarcza. Aby system działał prawidłowo, konieczna jest współpraca mieszkańców i firm zajmujących się odbiorem odpadów.
Zadaniem mieszkańców jest selektywna zbiórka odpadów powstających w gospodarstwach domowych, a w szczególności wydzielenie surowców wtórnych (makulatury, szkła itp.), odpadów niebezpiecznych (baterie, opakowania po farbach i lakierach, przeterminowane leki itp.) oraz innych charakterystycznych (sprzęt RTV, odpady z remontów, odpadów zielonych z utrzymania terenów zielonych i ogrodów itp.).
Zapoczątkowana kilka lat temu selektywna zbiórka odpadów już przynosi efekty. Obecnie w Oławie znajdują się 34 „gniazda” pojemników do selektywnej zbiórki, obsługiwane przez firmę Trans-Formers Wrocław i 24 „gniazda”, w których pojemniki wystawił Związek „EKOGOK”. W roku 2008 w ramach selektywnej zbiórki zebrano 152,7 Mg (ton) makulatury, 204 Mg szkła oraz 233,6 Mg odpadów wielkogabarytowych - łącznie prawie 757 Mg. Nie jest to wynik rewelacyjny, bo to około 9 % całkowitej ilości „produkowanych” odpadów. Docelowo powinno się osiągnąć około 25 %, czyli około 100 kg rocznie na jednego mieszkańca.
Zatem, konieczny jest dalszy rozwój selektywnej zbiórki odpadów. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że nie wszyscy mieszkańcy rzetelnie podchodzą do tego zadania. Niektórzy traktują „gniazda” pojemników do selektywnej zbiórki jako miejsca, gdzie można wyrzucić wszystkie odpady, również wielkogabarytowe - czasem rejon wygląda jak dzikie wysypisko. Takie zachowanie nie tylko wpływa negatywnie na obraz naszego miasta, ale jest też wykroczeniem. To może spowodować nałożenie na sprawcę kary do 500 zł.
Bez współpracy mieszkańców selektywna zbiórka odpadów nie może się udać. Konieczna jest samodyscyplina każdego z nas i stawianie jako głównego celu dbałości o stan środowiska.
B.Jazienicki, J.Mosio
WGKMiOŚ


Komentarze do tego artykułu:



Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj Newsa



Radio HIT Olawa na Facebook.com