PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 24 lipca 2024 roku
AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Wtorek, 7 listopada 2023

UWAŻAJCIE NA FAŁSZYWE POSTY I OGŁOSZENIA

img

Facebook stał się miejscem, gdzie znaleźć można wiele grup o różnych tematykach. Grupy te mogą być publiczne lub zamknięte i zazwyczaj służą do dyskusji na wybrane tematy, wystawiania ogłoszeń kupna/sprzedaży, czy oferowania usług lub wymianę informacji ważnych dla mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na fakt, że często posty te dodawane są w lokalnych grupach ogłoszeniowych. Zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z profilem danej grupy. Przestępcom chodzi głównie o to, aby jak największa liczba osób zobaczyła dany post. Wówczas szansa na przejęcie większej ilości kont na Facebooku rośnie. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas otwierania nieznanych linków i podawania danych "niezbędnych" do potwierdzenia wieku lub tożsamości.

Zapewne sporo osób chcących podyskutować na interesujący ich temat zapisze się do grupy o takiej tematyce właśnie na Facebooku. Podobnie ma się z osobami, które szukają ofert kupna/sprzedaży, czy wybranych usług - będą szukać na Facebooku. Jednak jak zawsze w takich sytuacjach pojawiają się fałszywe ogłoszenia, czy posty zamieszczane przez przestępców!

Będąc członkiem takich grup należy uważać na fałszywe ogłoszenia lub posty przy pomocy których przestępcy przejmują konta! - post zazwyczaj zawiera informacje szokujące np. zaginięcie lub sugerujące popełnienie przestępstwa np. ucieczka z miejsca zdarzenia. Takie informacje mają na celu przekierowanie użytkownika do strony phishing, a w efekcie przejęcie jego konta. 

Wszystkie posty, czy ogłoszenia mają wspólny mianownik - wzbudzić silne emocje, a tym samym nakłonić do szybkiej i nieprzemyślanej reakcji - kliknięcia w podany link!

Poniżej możecie zobaczyć post w grupie "Forum mieszkańców Oławy", w którym ktoś informuje o ucieczce z miejsca zdarzenia. 
Post treści - !! Twoja ucieczka nie uratuje cię przed nami! Jesteśmy zdeterminowani, aby cię znaleźć i sprawić, że odpowiesz za swoje czyny! UDOSTĘPNIAJCIE ten filmik dalej, na pewno ktoś go rozpozna!

Całości dopełnia zdjęcie, które zapewne ma udawać kadr z potrącenia i zdjęcie kobiety, która według tego posta prawdopodobnie została potrącona. 
 
Po kliknięciu w podany link zostaniemy przekierowani do fałszywej strony Facebooka, gdzie należy wpisać swoje dane logowania do serwisu. Jest to rzekomo wymagane, aby potwierdzić swój wiek i uzyskać dostęp do nagrania z wypadku. W rzeczywistości jest to dobrze znany nam atak, który ma na celu kradzież danych dostępowych do Facebooka! Pod większością takich postów jest WYŁĄCZONA możliwość dodawania komentarzy. Dlatego jeśli nawet ktoś rozpozna oszustwo, to nie będzie mógł poinformować o tym innych.
 
Warto zwrócić uwagę na fakt, że często posty te dodawane są w lokalnych grupach ogłoszeniowych. Zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z profilem danej grupy. Przestępcom chodzi głównie o to, aby jak największa liczba osób zobaczyła dany post. Wówczas szansa na przejęcie większej ilości kont na Facebooku rośnie.
 
Po co przestępcom jest potrzebne nasze konto na Facebooku?
➡️ z przejętych kont na Facebooku przestępcy mogą rozszerzać atak. Ze skradzionych kont mogą dodawać kolejne posty z linkami do stron phishing.
➡️ mogą pisać do naszych znajomych z prośbą o pieniądze, tzw. OSZUSTWO NA BLIKA.
➡️ mogą sprzedać przejęte konta.
➡️ jeśli hasła do innych serwisów są takie same, jak do Facebooka - przestępcy mogą przejąć też inne nasze dostępy.
 
Jak się uchronić przed utratą danych logowania?
☑️ Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook. Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale w przypadku przejęcia Twojego loginu oraz hasła nie pozwoli niepowołanej osobie na dostęp do Twojego profilu.
☑️ Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz. Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj TYLKO na stronie, facebook.com. Jest to jedyna strona gdzie możesz je wprowadzić, pamiętaj o tym.
 
BĄDŹMY UWAŻNI A PRZEZ TO BEZPIECZNI!!
 

Źródło: KPP - Oława


Komentarze do tego artykułu:Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj NewsaRadio HIT Olawa na Facebook.com