Wtorek, 6 listopada 2012
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
94 lata temu Polska wybiła się na wolność po 123 latach rozbiorów. Starostwo Powiatowe w Oławie zaprasza w niedzielę 11 listopada, na powiatowe obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na przełomie października i listopada 1918 roku, wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi klęski Niemiec, Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska. 94 lata temu, po 123 latach braku suwerenności i podzielenia terytorium kraju pomiędzy zaborców, Polska powróciła na mapy świata
Program oławskich uroczystości
Przed oficjalnym rozpoczęciem oławskich obchodów Święta Niepodległości organizatorzy zaplanowali, pomiędzy godzinami 12.15 a 12.45, indywidualne składanie kwiatów przez delegacje, pod Pomnikiem Losów Ojczyzny (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Następnie, o godzinie 12.50, delegacje i poczty sztandarowe zbiorą się na placu Zamkowym, przed kościołem pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym o godzinie 13.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerują do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Zjednoczonej Europy. Trasa przemarszu wiedzie przez plac Zamkowy, ulicę Wrocławską, Rynek oraz ulicami: Brzeską, 1 Maja, Żołnierza Polskiego i 3 Maja. Na trasie będą rozdawane flagi państwowe. Przed ZSP nr 2, przy ulicy 3 Maja 18 e, odbędzie się część artystyczna obchodów. Zgromadzeni widzowie obejrzą inscenizację, nawiązującą do wydarzeń ze współczesnej historii Oławy. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, umiejscowiony na dachu szkoły. Organizatorzy zapewnią gorącą herbatę wszystkim przybyłym. - Proszę o przybycie na uroczystość delegacji: urzędów, instytucji i organizacji wraz z pocztami sztandarowymi - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Zachęcam mieszkańców i gości do przyjścia na uroczystości, wraz z całymi rodzinami, z przyjaciółmi i znajomymi. Poprzez udział w obchodach wyraźmy radość z odzyskanej niepodległości i wdzięczność dla tych, którzy o nią walczyli i w jej imię ginęli. Pokażmy, że odczuwamy dumę narodową, wynikającą z faktu, że jesteśmy Polakami, których przodkowie własną krwią wywalczyli wolność!
Wybić się na niepodległość
Niepodległość to niezależność państwa w decydowaniu o sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym, obchodzonym co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania w 1918 roku niepodległego bytu państwowego, po 123 latach od ostatniego (trzeciego) rozbioru, dokonanego w 1795 roku przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto Niepodległości ustanowił w 1937 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety, Polacy świętem nie cieszyli się długo. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zabronione. Dopiero 21 lutego 1989, ustawą Sejmu IX kadencji, podczas obrad Okrągłego Stołu, przywrócono Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.
Przełomowy listopad 1918
W XVIII wieku silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła chylić się ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów i wymazania Polski z mapy Europy. Po latach rozbiorów, dokonanych w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Jesienią 1918 dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną, tworząc zręby przyszłego państwa. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego) przekazała władzę wojskową komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z Magdeburga, gdzie był internowany przez Niemców. 14 listopada Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując Piłsudskiemu, jako Naczelnemu Dowódcy WP, władzę zwierzchnią.
Historia dzieje się na naszych oczach
Podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Niepodległości oławski Rynek, niczym za sprawą wehikułu czasu, przemienił się w arenę historycznych wydarzeń, gdy Polska odradzała się po zaborach, odzyskując niepodległość. Widzowie odbyli fascynującą podróż w przeszłość i znaleźli się niemal w epicentrum dramatycznych wydarzeń, z zapartym tchem obserwując rozbrajanie niemieckiej jednostki. - W tym roku chcemy przybliżyć publiczności wycinek współczesnej historii, związanej z Oławą, której mieszkańcy do 1992 roku żyli ze skoszarowanymi w centrum miasta żołnierzami Armii Radzieckiej - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Opuszczenie miasta przez stacjonujące w nim od 1945 roku wojsko ZSRR jest dla nas również symbolicznym wydarzeniem, w długim procesie odzyskiwania przez Polskę pełnej wolności, którą dzisiaj możemy się w pełni radować i szczycić. Warto podkreślić, że mija w tym roku 20 lat od tego momentu.
Oddychać pełnią wolności
W wyniku II wojny światowej państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, znalazły się w strefie wpływów ZSRR. Zatem upragniony koniec wojny nie przyniósł prawdziwej wolności Polsce. Obecność wojsk ZSRR w naszym kraju była jednym z najbardziej zauważalnych przed 1989 rokiem przejawów jego ograniczonej suwerenności. Zmiany jakie nastąpiły w państwach Układu Warszawskiego, postawiły pod znakiem zapytania dalsze stacjonowanie w nich Armii Radzieckiej. Rozmowy na temat wycofania z naszego kraju jej wojsk podjęto z inicjatywy strony polskiej w grudniu 1990, a porozumienie w tej sprawie zawarto w październiku 1991. 17 września 1993, w symboliczną rocznicę agresji ZSSR na Polskę w 1939 roku, „pożegnano" ostatnią grupę rosyjskich żołnierzy, stacjonujących w Polsce. Dobiegła końca trwająca z przerwami niemal od trzech stuleci obecność wojsk rosyjskich w Polsce. - Celem tegorocznej inscenizacji, będzie uświadomienie widzom, że historia dzieje się na naszych oczach, a odzyskiwanie pełnej niepodległości i suwerenności było procesem złożonym i długotrwałym - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Aktorzy z grupy rekonstrukcyjnej odegrają symboliczną scenę z tamtych, nie tak odległych czasów, gdy Oława była siedzibą garnizonu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Dopiero od opuszczenia Polski przez te wojska, możemy mówić o jej pełnej niezależności.
Wybór miejsca inscenizacji również nie jest przypadkowy. ZSP nr 2 w Oławie mieści się w pokoszarowym budynku. Aby upamiętnić opisywany, trudny okres - przed szkołą, od strony ulicy 3 Maja, odtworzony został fragment muru z drutem kolczastym, który szczelnie otaczał koszary w Oławie.
Okolicznościowa akademia w ZSP Nr 2 w Oławie, wystawa w starostwie
W piątek 9 listopada o godzinie 12.00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie rozpocznie się okolicznościowa akademia, poświęcona 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewidziany jest występ młodzieży przygotowanej przez nauczycieli: Piotra Kołodzieja, Beatę Lewandowską - Olejnik, Lesława Raka i Anitę Ruchniewicz.
W okresie od 5 do 16 listopada w Starostwie Powiatowym w Oławie prezentowana będzie również wystawa. W gablotach, ulokowanych na pierwszym piętrze starostwa, pokazana będzie, w godzinach urzędowania, broń biała z epoki walk o kształt granic odradzającego się państwa polskiego. Zapraszamy!
Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie
Komentarze do tego artykułu:
Brak komentarzy.
Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
-
OGŁOSZONO PRZETARG NA PRZEBUDOWĘ DWORCA PKP W OŁAWIE...
19.02.2024 - 00:1612 lutego na stronie internetowej: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/... opublikowane
-
ZAPISY NA BIEG WILCZYM TROPEM
19.02.2024 - 00:10Na stronie: https://www.zmierzymyczas.pl/.../olawski-bieg-pamieci... trwają zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy
-
RUSZA II EDYCJA INICJATYW LOKALNYCH...
19.02.2024 - 00:05Masz pomysł na ciekawe wydarzenie kulturalne? Zgłoś je do nas! Pozyskaj grant i zrealizuj swoją inicjatywę.
Nasze nagrania!
Polecane HITY
Projekt i wykonanie: BQstudio.pl