PLAY aby posłuchać naszej stacji w jakości 128 kbps
Dziś jest 07 października 2024 roku
AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! --- AKTUALNE I BIEŻĄCE INFORMACJE Z REGIONU ZNAJDZIESZ NA NASZYM FACEBOOKU! KLIKNIJ W LINK I POLUB! ---
[+] Przetestuj pozdrowienia
Czwartek, 5 listopad 2009

O co chodzi z niekupowaniem szczepionki na A/H1N1

img

Judyta Watoła: Ministerstwo Zdrowia zaskoczyło w poniedziałek specjalistów. Zdecydowało, że na razie nie kupi szczepionki na świńską grypę, bo nie wiadomo, jakie będą jej skutki uboczne, szczególnie dla osób, które należą do grup ryzyka, np. kobiet w ciąży. Słusznie?

Marek Balicki: Skoro minister zdrowia uważa, że szczepionki mogą być niebezpieczne, to po co w ogóle negocjowano ich zakup? To niezrozumiałe.

Najpierw otrzymujemy informację, że rząd chce kupić 4 mln dawek szczepionki. W piątek wiceminister Adam Fronczak mówi w telewizji, że toczą się negocjacje, a nawet - że skończą się za kilka dni. A w poniedziałek, niespodziewanie, że rząd nie będzie kupować tych szczepionek, bo nie są dobrze przebadane. Każdy obywatel ma prawo spytać, co takiego się stało, że nagle rząd zmienił front?

Może chodzi o to, że panika wokół świńskiej grypy jest przesadzona, a szczepionki robiono w pośpiechu i nie są tak dobrze przebadane jak inne preparaty?

- Te szczepionki zarejestrowała EMEA [Europejska Agencja ds. Leków, odpowiednik polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych], a to oznacza, że zostały przebadane w stopniu wystarczającym i mogą być stosowane we wszystkich krajach należących do UE. Wiele z tych krajów, jak Niemcy czy Wielka Brytania, kupuje już preparaty i organizuje szczepienia.

Na stronie NHS, czyli brytyjskiego odpowiednika naszego NFZ, można także po polsku przeczytać informacje o świńskiej grypie. U nas nie ma takich informacji ani na stronie NFZ, ani Ministerstwa Zdrowia.

OGNISKA GRYPY NA ŚWIECIE:

Może rząd nie chce podsycać niepokoju, skoro grypa sezonowa jest bardziej zjadliwa?

- Chodzi raczej o to, że informacje z Ministerstwa Zdrowia są mętne. Jeśli polski rząd uznaje, że nie potrzebujemy na razie szczepionki na świńską grypę, niech wytłumaczy jasno, czym się kieruje, skoro w krajach, które mają lepiej zorganizowany system ochrony zdrowia od nas, rządy postępują zupełnie inaczej.

Jeśli natomiast rząd uważa sezonową grypę za większe zagrożenie od świńskiej, niech zakupi zwykłe szczepionki przeciwgrypowe z przeznaczeniem dla osób z grup ryzyka, na przykład dla chorych przewlekle czy pracowników ochrony zdrowia.

A jeśli brakuje mu na to pieniędzy?

- To nie są wielkie koszty [koszt jednej szczepionki jest szacowany na około 5 euro], zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wysokie mogą być koszty masowych zakażeń w razie pandemii.

Jeśli ministerstwo kupi 4 mln szczepionek na sezonową grypę, wyda co najmniej 50-60 mln zł. To wcale nie jest mało.

- A jeśli co czwarty lekarz i co czwarta pielęgniarka zachoruje na grypę i przez pięć dni nie będzie w pracy, kto będzie dyżurował w szpitalach, nie mówiąc o zajmowaniu się chorymi na grypę?

Istotą sprawy nie jest to, że świńska grypa okazała się, jak dotąd, mniej zjadliwa od grypy sezonowej, ale to, że i tak spowoduje nieobecność w pracy i wielkie zamieszanie w szpitalach i przychodniach.

*Marek Balicki - poseł niezrzeszony, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia

Więcej grypy w Polsce

Ponad 10,6 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w Polsce w ostatnim tygodniu października. W tym samym okresie ub. roku było ich ponad 4,3 tys. - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Jak powiedział we wtorek PAP Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wzrost zachorowań spowodowany jest głównie tym, że sezon grypowy rozpoczął się wcześniej. Ma na to wpływ pogoda.

Najwięcej zachorowań w ostatnim tygodniu października wystąpiło w województwach mazowieckim i łódzkim, najmniej - w świętokrzyskim i lubelskim.

Według danych GIS na terenie Polski do tej pory potwierdzono 185 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1. Zdecydowana większość miała łagodny przebieg.

Źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: futureblog.pl


Komentarze do tego artykułu:



Brak komentarzy.

Nie jesteś zalogowany w Club Hit by dodawać komentarze.

Rejestracja | Przypomnij hasło
Newsy prosto od Internautów
[+] Dodaj Newsa



Radio HIT Olawa na Facebook.com